Maňka má u európskych socialistov na starosť rozpočet Únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Manka smer fico
Bývalý podpredseda strany Vladimír Maňka (vľavo) počas prejavu v rámci pracovného snemu strany Smer-SD. Bratislava, 28. jún 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) menovali za tieňového spravodajcu vo frakcii socialistov a demokratov v Európskom parlamente pre rozpočet EÚ ôsmich európskych inštitúcií na rok 2016.

Maňka chce ušetriť milióny eur

Z tejto pozície chce ušetriť na byrokracii Európskeho parlamentu ročne desiatky miliónov eur. Na základe analýz a odporúčaní slovenského poslanca bude 191 europoslancov tejto frakcie hlasovať v jednotlivých fázach tvorby rozpočtu EÚ, ktoré vyvrcholia celkovým schválením rozpočtu v decembri tohto roka.

Maňka je prvý europoslanec z nových členských štátov, ktorý bude v budúcnosti opakovane riadiť rozpočet EÚ, pretože platí nepísané pravidlo, podľa ktorého tieňový spravodajca sa stáva hlavným spravodajcom EP pre rozpočet EÚ. Zo Slovenska sa v jedenásťročnej histórii členstva Slovenska v EÚ doteraz nikomu inému nepodarilo takúto funkciu získať. Maňka bol prvýkrát tieňovým spravodajcom v roku 2007. Spravodajcom Európskeho parlamentu pre rozpočet európskych inštitúcií bol na rok 2010.

Sociálni demokrati v Európskom parlamente stoja za Maňkom

Už na prvom rokovaní výboru na začiatku februára k rozpočtu jednej z týchto ôsmich inštitúcií Maňka navrhol konkrétne opatrenia, ktoré ušetria na byrokracii Európskeho parlamentu ročne ďalšie desiatky miliónov eur a zefektívnia prácu europoslancov.

Tieto zmeny teraz musí v Európskom parlamente presadiť. V čase, keď riadil financie EÚ, sa mu uspieť podarilo. Sociálni demokrati v Európskom parlamente stoja za ním. Ako v utorok pre agentúru SITA povedal Maňka, podporu mu už prisľúbili aj poslanci z iných politických skupín. „To je silný predpoklad úspechu“.

Rozpočet EÚ je z praktického hľadiska najdôležitejšou legislatívou roka. Je základom pre akékoľvek aktivity EÚ. Príprava rozpočtu je časovo a obsahovo náročná procedúra, preto práca na jeho zostavení sa začína vždy rok vopred. Pri jeho tvorbe musia jeho zostavovatelia a vyjednávači nájsť kompromisy nielen v radoch poslancov, ale aj medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ – ministrami financií všetkých členských štátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Maňka
Firmy a inštitúcie Európsky parlament