Martina Laňková: O rafinovanosť sa snažím každý deň

Martina Laňková
Finalistka Schwarzkopf Fashion Talent Martina Laňková Foto: Archív M.L.

Martina Laňková, 25-ročná študentka odevného dizajnu v Zlíne, si už odmalička vedela rozkázať, čo si oblečie. Láska k móde ju už neopustila a pred pár rokmi spolu s kamarátkou rozbehla vlastnú odevnú značku ma.la da.ša. Mladá dizajnérka má za sebou módne prehliadky v Prahe, Zlíne, Drážďanoch i Bratislave a skúsenosti zbierala aj na stážach v Grécku či Nemecku. Finalistka súťaže Schwarzkopf Fashion Talent sa dokáže odreagovať na lyžiach i v divadle a najlepšie nápady dostáva pri cestovaní vlakom či mhd. Martina by sa pokojne dokázala uživiť i ako vizážistka a trpezlivosť jej nechýba: „Naučila som sa, že umeleckú tvorbu nemožno unáhliť a že si niekedy musíte na ten pravý nápad pár dní počkať.“

Martina Laňková
Foto: Archív M.L.

Aké boli tvoje prvé kontakty s módnym návrhárstvom?

Sotva som sa naučila hovoriť, dokázala som si rozkázať, čo si oblečiem. Ale za svoj prvý kontakt s módou považujem tvorbu v rámci voliteľného predmetu „odevné návrhárstvo“ na druhom stupni základnej školy, kde sme vytvárali vlastné modely z netradičných materiálov ako kov či plasty, ktoré sme potom prezentovali na záhradnej slávnosti na záver školského roka. Bolo to veľmi tvorivé, inšpirujúce a zábavné.

Si spoluautorkou módnej značky ma.la da.ša – kedy a ako vznikla? Ako sa jej darí? Pre koho sú vaše návrhy určené?

Vznikla koncom roka 2010 a impulzom pre jej vznik bola moja semestrálna práca, v ktorej som sa rozhodla experimentovať s ručnou sieťotlačou. Spoločne s Danielou (Šalatovou, pozn.red.) sme sa potom rozhodli využiť sieťotlač a možnosť ovplyvňovať polohu, hustotu potlače a následne ďalej zaujímavo pracovať s potlačeným materiálom.

Ma.la da.ša sa zatiaľ stretla s množstvom pozitívnych ohlasov a jej rozvoj brzdí iba nedostatok nášho času. Hlavne minulý školský rok sme ju dosť zanedbávali, pretože naším hlavným záujmom bola bakalárska práca. Značka bola zatiaľ určená pre mladú generáciu, ale do budúcnosti sa chceme zamerať aj na zrelé ženy vo veku 35 až 50 rokov, ktoré sa chcú obliekať originálne a štýlovo.

Je v Česku ťažké rozbehnúť vlastný odevný biznis?

Určite! Žiaľ tu zatiaľ pre mladých návrhárov a začínajúce značky nie je príliš úrodná pôda. Myslím, že sme sa ešte nenaučili, že investovať do kvality, originality a tradície sa oplatí.

Martina Laňková
Foto: Archív M.L.

Komunikácia a tvorba vo dvojici nebýva vždy jednoduchá – ako vám to ide? Už ste sa niekedy „nezhodli“? Ako riešite takéto situácie?

Práca vo dvojici má určite pár mínusov, ale má aj veľa plusov. Držíme sa hesla „ve dvou se to lépe táhne“ a „víc hlav víc ví“. Obom nám vyhovuje, že môžeme svoje nápady konzultovať a navzájom sa tak rozvíjame a inšpirujeme. Či sme sa nezhodli? Áno, párkrát sa nám to už stalo. Máme na niektoré veci rozdielny názor, ale to je to, čo nás často posúva ďalej.

Absolvovala si stáž v Grécku so zameraním na odevný dizajn – ako si na toto obdobie spomínaš? Aké skúsenosti si si odtiaľ odniesla? Ako vyzeral tvoj bežný „stážový“ deň?

Spomínam na to veľmi rada. Boli sme dobrý kolektív a Gréci boli veľmi milí, myslím študentov a profesorov na škole, kam som dochádzala. Spôsob práce bol odlišný od nášho, ďaleko uvoľnenejší a pohodovejší. Naučila som sa tam, že umeleckú tvorbu nemožno unáhliť a že si niekedy musíte na ten pravý nápad pár dní počkať.

Bežný deň prebiehal jednoducho pohodovo. Po raňajkách sme išli do školy. Väčšinou sme zamierili do knižnice za inšpiráciou alebo do ateliéru, kde sme potom svoje inšpirácie spracovávali – navrhovali alebo šili. Popoludní sme potom skúmali tunajšie prostredie a nasávali jeho atmosféru.

Martina Laňková
Foto: Archív M.L.

Zúčastnila si sa aj stáže v Nemecku u architekta Kneidla, ktorý sa zameriava najmä na ekologické stavby – v čom spočívala tvoja práca? Čo ťa lákalo na odbore architektúry?

Na stáži v Nemecku u arch. Kneidla som bola na strednej škole, keď som študovala odbor výstavníctvo. Vtedy som ešte uvažovala o oblasti architektúry, ale láska k móde bola silnejšia. K architektúre ma viedol hlavne môj vtedajší učiteľ Troster. Veril, že mám talent. U arch. Kneidla som skúšala navrhovať jednoduché architektonické prvky, kombinovať rôzne prírodné aj syntetické materiály, tvary a farby. Často som s ním jazdila po stavbách a sledovala priebeh prác na jeho projektoch. Spomínam si, ako mi s nadšením ukazoval hrdzavú stenu rodinného domčeku, ktorý projektoval. Táto povrchová úprava bola pôvodným zámerom projektu, čo pre mňa bolo vtedy dosť šokujúce, ale musím priznať, že v kombinácii s ostatnými prírodnými materiálmi bol výsledný dojem perfektný.

Stále máš túlavé topánky? Kam ťa to ešte láka?

Láka ma Taliansko, napríklad Miláno, kam by som chcela vyraziť na stáž. Nielen preto, že taliansky dizajn je vychýrený, ale aj pre miestnu prírodu, atmosféru a samozrejme kuchyňu, ktorá je mojou najobľúbenejšou.

Minulý rok si šila šaty aj pre Miss Academia – ako si spomínaš na túto prácu?

Popravde na to nespomínam príliš rada. Kvôli zlej organizácii a komunikácii. Ale aj zlá skúsenosť je cenná.

Martina Laňková
Foto: Archív M.L.

Figurama, Talent Design, Urban market, Metropolis – to je len niekoľko z prehliadok, na ktorých si sa zúčastnila – na ktoré z nich rada spomínaš?

Mojou najobľúbenejšiou bola prehliadka „Sedem smrteľných hriechov“ v rámci štúdia na Vyššej odbornej škole. Hlavne preto, že celá organizácia bola na nás študentoch, samozrejme s malou pomocou pedagógov. Veľa sme sa na tom naučili a prehliadka mala veľký úspech.

V súťažnej kolekcii sa snažíš vyjadriť vnútornú krásu a dušu pozemských anjelov – veríš, že sú medzi nami? Máš nejakých aj vo svojom okolí?

Áno, naozaj verím. Mám okolo seba pár ľudí, o ktorých by som povedala, že je v nich niečo anjelske.

Do kolekcie si vložila aj časť seba – býva to tak pri každom odeve, ktorý navrhuješ?

Časť seba sa snažím dať do každého modelu, ktorý navrhujem. Myslím, že by to bez toho ani nešlo. Návrh vychádza zo mňa, sú to moje myšlienky, moje nápady, môj štýl a vkus.

Hlavným heslom kolekcie je rafinovanosť – je aj súčasťou tvojej osobnosti a šatníka?

O rafinovanosť sa snažím každý deň.

Ako?

Kombinujem medzi sebou rôzne zaujímavé kúsky odevu. Dôraz kladiem na farebnosť, doplnky a detaily. Najdôležitejšie je pre mňa cítiť sa dobre v tom čo nosím.

Martina Laňková
Foto: Archív M.L.

Čo je tvojím najväčším snom (zo súkromného i pracovného hľadiska)?

Mojím veľkým snom je mať vlastnú značku. Nič veľkého. Kvalitnú značku, ktorá bude zacielená na určitú skupinu, bude mať svojich stálych verných zákazníkov. Rozhodne nie som karieristka a chcem hlavne robiť to, čo ma baví, ale zároveň chcem mať čas na súkromný život a nezanedbávať kvôli práci rodinu.

Aký je tvoj doterajší najväčší úspech?

V mojom živote je veľa čiastkových úspechov, každý z nich pre mňa veľa znamená a vďaka nim som zas o krok bližšie svojmu snu. Napríklad som úspešne dokončila vyššiu odbornú školu aj bakalársky program na Univerzite Tomáša Baťu a pokračujem v magisterskom. Pracujem na vlastnej značke. Venujem sa tomu, čo ma baví.

Termín na odovzdanie hotovej kolekcie, ktorú predvedieš na SCHFT 2012 sa už blíži. Ako to vyzerá „v dielni“ Martiny Laňkovej?

Pracovne:) Aj keď mám z väčšej časti hotovo, je stále potrebné doladiť niektoré detaily.

Si skôr ranný sa alebo nočný tvor?

Som oboje. Niekedy som ráno čulá a urobím veľa práce, inokedy zas pracujem dlho do večera a ráno vyspávam.

Martina Laňková
Foto: Archív M.L.

Čo ťa najviac inšpiruje, kde hľadáš nové nápady?

Inšpiruje ma svet okolo nás. V mojom prípade prichádza inšpirácia zakaždým odinakiaľ a často ani neviem odkiaľ. Zistila som, že najlepšie nápady mávam pri cestovaní vlakom alebo mestskou hromadnou dopravou. Raz mi niekto povedal, že tam nasávam energiu spolucestujúcich.

Máš nejaký ideál krásy? Niekoho, koho štýl, charizmu a krásu obdivuješ?

Žiadny konkrétny ideál krásy nemám. Ale mám svoj idol medzi návrhármi. Je ním Ellie Saab. Milujem jeho prácu. Šaty, ktoré navrhuje sú elegantné, rafinované, ženské, éterické, vkusné, jedinečné – proste dokonalé.

Ak by si nenavrhovala módu, tak by si bola …?

Pravdepodobne by som bola vizážistkou. Absolvovala som dvojročný vizážistický a štylistický kurz a je to činnosť, ktorá ma baví a som v tom dobrá. Príležitostne líčim na prehliadkach alebo pri fotení.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Prioritné je doštudovať. A po škole by som sa chcela postupne plne venovať rozvoju našej značky. Spočiatku by som chcela pracovať v zabehnutej módnej firme a nazbierať viac skúseností.

Tvojich päť vychytávok, ktoré by si nevymenila za nič na svete?

Ak dovolíte nechám si ich pre seba. Myslím, že sa tomu hovorí výrobné tajomstvo.

Tvorbu Martiny Laňkovej uvidíte aj na slávnostnom finále Schwarzkopf Fashion Talent 2012 už 27. septembra v bratislavskom Auparku. Za svoje favoritky môžete hlasovať tu.

Zhovárala sa Zuzana Zimmermannová

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom