Masový vrah Breivik žaluje Nórsko za porušenie ľudských práv

Anders Breivik
Anders Breivik Foto: SITA/AP

OSLO 2. júla (WEBNOVINY) – Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik zažaloval Nórsko za porušovanie svojich ľudských práv. Štát sa toho mal dopustiť držaním Breivika v prísnej izolácii štyri roky po tom, ako zmasakroval 77 ľudí. Žaloba bola predložená hlavnému súdu v Osle. Odkazuje na Európsky dohovor o ľudských právach. Breivik žiada väčší prístup k ďalším ľuďom a obmedzenie cenzúry svojich listov.

Obrazom: Obete Breivikovho vraždenia

„Má veľmi extrémny stupeň izolácie,“ povedal Breivikov právnik Öystein Storrvik pre agentúru Reuters. Kontakt masového vraha s ďalšími osobami je v podstate obmedzený na dozorcov a zdravotnícky personál. „Myslíme tým, že má právo na kontakt s ďalšími ľuďmi,“ povedal Storrvik. Medzi ďalšie osoby by mohli patriť iní väzni aj napriek riziku, že by ho mohli napadnúť. Záleží na súde, či sa jeho prípad bude prerokúvať.

Dnes 36-ročný Breivik 22. júla 2011 odpálil bombu v centre hlavného mesta Oslo, ktorá zabila osem ľudí. Potom sa previezol loďou na ostrov, kde sa práve konal letný tábor mládežníckej organizácie Nórskej strany práce. Zastrelil tam 69 ľudí, väčšinou tínedžerov. Pravicového kresťanského fanatika Breivika poslal súd do väzenia na 21 rokov, čo je maximálny trest v Nórsku, no jeho pobyt vo väzení sa bude môcť predĺžiť, ak bude stále považovaný za hrozbu pre spoločnosť.

Väznica v Osle sa stane Breivikovým novým domovom

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring Breivik