Matovič sa pochválil zvládnutým bojom proti COVID-19 a ľuďom v prvej línii štát rozdelí 50 miliónov eur (video)

PREMIÉR: Vývoj slovenskej ekonomiky
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o vývoji slovenskej ekonomiky. Bratislava, 14. august 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 15. augusta, 10:51

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa na piatkovej podvečernej tlačovej konferencii pochválil zvládnutým bojom proti novému koronavírusu. Slovensko malo v druhom štvrťroku najnižší počet pozitívnych prípadov a úmrtí v rámci Európskej únie. Spoločne so štátnym tajomníkom ministerstva financií Marcelom Klimekom prezentovali aj ekonomické dáta.

Viac o téme: Koronavírus

Slovenská ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku 2020 prepad o 12,1 percenta, pričom priemer EÚ bol na úrovni 15 percent. Slovensko si tak podľa Matoviča polepšilo oproti prvému polroku, kedy vládla vláda Petra Pellegriniho, pretože za prvý kvartál bol priemerný prepad ekonomiky EÚ -2,4 percenta a Slovensko zaznamenalo prepad o 3,6 percenta a bolo za priemerom EÚ.

Matovič tiež doplnil, že štát vyčlenil 50 miliónov eur na špeciálne odmeny pre ľudí v prvej línii, ktorí riskovali. Majú ich dostať zdravotné sestry, lekári, vojaci v nasadení aj pracovníci v domovoch sociálnych služieb. Kto presne dostane odmeny majú rozhodnúť ministri vnútra (Roman Mikulec), obrany (Jaroslav Naď), zdravotníctva (Marek Krajčí) aj práce, sociálnych vecí a rodiny (Milan Krajniak). Priemerná odmena by mala byť od 300 do 500 eur a podľa Matoviča by ju nemal dostať niekto, kto neriskoval a sedel niekde v kancelárii.

Myslíte si, že Matovičova vláda zvláda boj s koronavírusom lepšie ako tá Pellegriniho?

„Mojím cieľom bolo minimalizovať ekonomické škody spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Sme exportná ekonomika, preto sme vystavení veľkému ekonomickému prepadu. Náš cieľ bol naplnený. Dokázali sme ochrániť ekonomiku, pretože sme zaznamenali lepšie výsledky v dôležitých ukazovateľoch ako predchádzajúca vláda za prvý kvartál. Percento nezamestnanosti sme si oproti marcu prakticky udržali. Čo sa týka prepadu priemyslu, tam sme boli v EÚ-28 v marci tretí od konca, za jún máme výsledok lepší ako priemer EÚ. Navyše, Slovensko sme ochránili aj z medicínskeho hľadiska. Toto je výsledok 100 dní nášho vládnutia,“ povedal Matovič k prezentovaným dátam.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Odmenu za boj proti pandémii koronavírusu dostanú aj hasiči, vo svojom profile na sociálnej sieti o tom v sobotu 15. augusta informoval Matovič.

„Práve som volal s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) a pripomenul mi, že sme sa pri rozdelení odmeny 50 miliónov eur bavili aj o hasičoch a akosi som ich včera na tlačovke zabudol spomenúť. Áno, jasné – bude sa týkať aj hasičov, ktorí boli v nasadení kvôli COVID-19. Veď, čo by sme si počali napríklad bez hasičov, ktorí vytrvalo testovali ľudí v karanténnych centrách?“ ozrejmil Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič