Merkelová dúfa, že Putin po Ukrajine nezasiahne v Moldavsku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dúfa, že ruský prezident Vladimir Putin sa v Moldavsku nepokúsi o rovnakú stratégiu ako na Ukrajine. Foto: SITA/AP

BERLÍN 26. februára (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok vyjadrila nádej, že ruský prezident Vladimir Putin sa v Moldavsku nepokúsi o rovnakú stratégiu, akú použil v prípade Ukrajiny, pričom potvrdila podporu snahám Moldavcov o užšie vzťahy s Európskou úniou.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Na spoločnej tlačovej konferencii s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom, ktorý navštívil Berlín, zároveň povedala, že Nemecko i Rumunsko sa cítia byť „politicky veľmi úzko previazané s Moldavskom“ a budú podporovať tamojšiu vládu na čele s konzervatívcom Chirilom Gaburicim.

Podľa Iohannisa „v súčasnosti nie sú žiadne náznaky“, že by sa Moskva chystala zasahovať do záležitostí Moldavska, kde vzbudzuje obavy proruská separatistická oblasť Podnestersko. Rusko má na jeho území stovky vojakov, jeho nezávislosť však dodnes neuznalo.

„Nuž, dúfame, že nie,“ odpovedala Merkelová na otázku, či si myslí, že hrozia kroky Ruska namierené proti východnému susedovi Rumunska. Moskva však ešte minulý rok uzavrela viaceré dohody s Podnesterskom, čo malo byť odpoveďou na podpísanie asociačnej dohody medzi Kišiňovom a EÚ.

Foto: SITA/AP

Moldavská vláda predtým varovala Rusko pred akýmikoľvek pokusmi o pričlenenie regiónu k svojmu územiu. „Ak sa nepostavíme Rusku, dlhodobo to bude pre nás všetkých hlboko poškodzujúce, pretože budeme svedkami ďalšej destabilizácie. Nabudúce to bude Moldavsko alebo jeden z Pobaltských štátov,“ povedal v utorok britský premiér David Cameron.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováKlaus IohannisVladimir Putin