Mestská rada v Košiciach odporučila poslancom odstúpiť od organizácie EYOF

Jaroslav Polaček
Primátor Košíc Jaroslav Polaček. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

KOŠICE 21. marca (WebNoviny.sk) – Mestská rada v Košiciach prijala na svojom štvrtkovom rokovaní odporúčanie, aby mesto Košice odstúpilo ako hostiteľské mesto z usporiadania Olympijského letného festivalu mládeže (EYOF) 2021. Toto uznesenie podporilo osem z jej desiatich členov, jeden sa hlasovania zdržal a jedna hlasovala proti.

Odporúčanie mestskej rady

Ako agentúru SITA informoval Miroslav Sambor z Referátu pre styk s verejnosťou a médiami mesta Košice, na piatkové mimoriadne zastupiteľstvo schválili členovia mestskej rady jednomyseľne aj odporúčanie, aby poslanci boli informovaní o pondelkových výsledkoch rokovania s Úradom vlády SR, na ktorých sa za mesto Košice zúčastnila viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH), predseda komisie športu a aktívneho oddychu Ladislav Lörinc (nezávislý) a poslanec Ján Jakubov (Smer-SD).

Mestská rada zároveň odporučila mestskému zastupiteľstvu, aby požiadalo primátora o vypracovanie Akčného plánu na dobudovanie športovej infraštruktúry v meste Košice na roky 2019 – 2022. Na jeho realizáciu by mesto použilo externé zdroje do výšky 10 miliónov eur.

Tento akčný plán by bol prerokovaný v príslušných komisiách a po schválení mestským zastupiteľstvom by sa dodatkom zapracoval do koncepcie rozvoja športu v meste,“ vysvetlil Sambor.

Primátor chce vybudovať novú halu

Primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) navrhuje, aby sa suma 10 miliónov eur využila na vybudovanie novej viacúčelovej Športovej haly, ktorá bude určená predovšetkým pre loptové hry a svoje priestory poskytne na tréningy a súťažné zápasy.

Financie majú ísť aj na obnovu Mestskej krytej plavárne s prepojením na kúpalisko Červená hviezda, rekonštrukciu Angels Arény a ďalších športovísk.

Chceme financie efektívne investovať do športovej infraštruktúry v meste, ktorá je určená prioritne Košičanom a je to aj náš záväzok občanom mesta. Urobili sme všetko preto, aby sme EYOF zvládli. Dokážeme spolupracovať s každým, čoho dôkazom je aj to, že na rokovaní s podpredsedom vlády sa zúčastnili predstavitelia celého politického spektra v zastupiteľstve vrátane poslanca zo Smeru-SD. Uvedomujem si však aj zodpovednosť za udržateľnosť mestských financií. Záväzok mesta investovať do športovej infraštruktúry aj naďalej trvá, rozdiel bude len v tom, že sa to zrealizuje v postupných krokoch v najbližšom období,“ uviedol po rokovaní rady primátor mesta.

Nový futbalový štadión

Mesto Košice má ambíciu do roku 2022 odovzdať do užívania Košičanom nový futbalový štadión vo Všešportovom areáli, novú viacúčelovú športovú halu a oživiť už niekoľko rokov zatvorenú tenisovú halu na Aničke.

Nie je vylúčené ani to, že sa podarí postaviť Národné tenisové centrum mimo Popradskej ulice, pretože investor doteraz stále nesplnil zákonom stanovené podmienky na udelenie všetkých povolení pre jeho výstavbu. Zároveň sa v meste rozbieha aj rekonštrukcia jedenástich školských telocviční za 800-tisíc eur,“ dodal Sambor.

Mestské zastupiteľstvo o EYOF 2021 rozhodne na mimoriadnom zastupiteľstve v piatok 22. marca. Zasadnutie sa vo veľkej zasadačke Magistrátu mesta Košice začína o 8:30.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Polaček