Meteorológovia varujú pred povodňami, pre viaceré okresy Slovenska vydali výstrahu tretieho stupňa

Silné dažde, Slovensko, povodne
Foto: Ilustračné, SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 18. mája, 11:29

Meteorológovia varujú pred povodňami z trvalého dažďa vo viacerých okresoch. Hydrologickú výstrahu tretieho stupňa vyhlásili v okresoch Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok a Žilina v okolí rieky Rajčanka.

Tretí rizikový stupeň platí aj pre okresy Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Banská Bystrica, Levice – východ, Košice okolie v okolí rieky Hornád a Trebišov v okolí rieky Roňava. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke.

Druhý rizikový stupeň vyhlásil SHMÚ v okresoch Liptovský Mikuláš, Žilina – sever, Čadca, Kysucké nové meste, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nitra, Zlaté Moravce, Partizánske, Levice – západ, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Revúca, Rožňava, Sabinov a Prešov na rieke Torysa. V mnohých ďalších okresoch platí riziko prvého stupňa pred povodňami.

Výstrahu druhého stupňa pred dažďom meteorológovia vyhlásili v okrese Kežmarok, Poprad a Tvrdošín. „Vzhľadom na predchádajúce zrážky a nasýtenosť povodí predstavuje tento úhrn zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ skonštatoval SHMÚ.

Hydrologická výstraha
Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil v niektorých okresoch aj výstrahu tretieho stupňa. Zdroj: www.shmu.sk

Rieky dosiahli tretí stupeň povodňovej aktivity

Vodné hladiny tokov na východe Slovenska vplyvom pretrvávajúce dažďa stúpajú. Ako agentúru SITA informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, vzhľadom na intenzívne dažde dosiahli viaceré toky hladiny zodpovedajúce stupne povodňovej aktivity (SPA).

Tretí stupeň povodňovej aktivity na území mesta vyhlásil pred 8:30 primátor Veľkého Šariša Viliam Kall, keďže po intenzívnom daždi stúpla hladina na vodnom toku Dzikov, ktorý je jedným z prítokov rieky Torysa. Rovnako 3. stupeň povodňovej aktivity platí od 7:45 aj v obci Čičava (okres Vranov n/T), kde na rovnomennom toku a jeho prítokoch prudko stúpla hladina a potok sa voda vyliala z koryta.

Zaplavila priľahlé nehnuteľnosti a dvory rodinných domov. Tretí SPA je vyhlásený na celom vodnom toku Roňava s prítokmi, kde hladina v profile Michaľany (okres Trebišov) prekročila úroveň tohto stupňa povodňovej aktivity k 8:00 a má stúpajúcu tendenciu.

Budujú vodné hrádze

Druhé stupne povodňovej aktivity vyhlásili obce Dulová Ves, Fintice (obe okres Prešov), Ohradzany (okres Humenné), Jovsa (okres Michalovce). K 6:00 bol 2. stupeň povodňovej aktivity vyhlásený aj v obciach Jedlinka, Bartošovce (obe okres Bardejov), Nižne Repaše (okres Levoča) a Davidov (okres Vranov n/Topľou), kde sa na neupravenej časti vylial potok Olšava a zaplavil záhrady rodinných domov.

Ako informoval Bocák, v regióne sú v pohotovosti pracovníci SVP, ktorí zasahujú aj s technikou v zasiahnutých oblastiach. Do 8:30 podľa Bocáka použili už 250 ton lomového kameňa. „Správca tokov vykonáva prečerpávanie vôd pomocou čerpacích staníc a buduje vodné hrádze,“ dodal Bocák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav