Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: SITA/Branislav Bibel
20. 07. 2018 13:04 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Miera nezamestnanosti na Slovensku stúpla, minister Richter pripúšťa sezónne výkyvy

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti v júni tohto roku vzrástla na 5,43 %. V porovnaní s májom tak stúpla o 0,06 percentuálneho bodu (p. b). Medziročne však poklesla o 1,47 p.b., keď v júni 2017 predstavovala 6,90 %.

„Pri vývoji nezamestnanosti sú určité cykly, ktoré sa pravidelne každý rok opakujú. Nikoho neprekvapí mesiac jún a prihlasovanie absolventov vysokých škôl na úrady práce. Preto aj z historického hľadiska majú práve mesiace jún určité výkyvy, ktoré sú prirodzené. Ak sa prihlási približne 7 tisíc či 8 tisíc absolventov vysokých škôl na úrady práce, ukáže sa to na číslach. Našou úlohou je samozrejme sa s tým vedieť vysporiadať,“ povedal v piatok na tlačovej besede minister práce Ján Richter.

Pozitívny trend dlhodobo nezamestnaných

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie v júni 2018 dosiahol 149 727 osôb. Medzimesačne, v porovnaní s májom vzrástol o 1 637 osôb, teda o 1,11 %. Medziročne poklesol o 38 270 osôb, čo je o 20,36 % menej ako v júni 2017, keď bol na úrovni 187 997 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júni tohto roku 6,58 %. Medzimesačne, v porovnaní s májom 2018 sa nezmenila. Medziročne poklesla o 1,56 p. b., keď v júni 2017 predstavovala 8,14 %.

Celkový počet uchádzačov o zamestnanie v minulom mesiaci dosiahol 181 447 osôb. Medzimesačne, v porovnaní s májom 2018 poklesol o 47 osôb, teda o 0,03 %. Medziročne poklesol o 40 486 osôb, čo je o 18,24 % menej.

„Dôležité je, že trend dlhodobo evidovaných nezamestnaných bol pozitívny aj v minulom mesiaci. Podarilo sa nám z úradov práce zamestnať 2 163 dlhodobo evidovaných nezamestnaných, z toho viac ako tisíc extrémne dlhodobo evidovaných nezamestnaných, teda takých, čo sú viac ako štyri roky v evidencii. Je to najmä zásluha opatrenia aktívnej politiky trhu práce a projektov, ktoré ponúkajú jednotlivé úrady, pretože s týmito ľuďmi treba pracovať a pripravovať ich,“ dodal Richter.

Najviac nezamestnaných je v Rimavskej Sobote

V júni tohto roka len v jednom kraji zaznamenali medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, keď v Banskobystrickom kraji poklesla o 0,05 p. b.. V siedmich krajoch zaznamenali nárast evidovanej nezamestnanosti, najvýraznejší nárast o 0,16 p. b. bol v Bratislavskom kraji.

Z regionálneho pohľadu v sledovanom mesiaci najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal Prešovský kraj (9,11 %). Mieru evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer (5,43 %) zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 7,50 % a Košický kraj s 8,88 %.

V júni tohto roka v 25 okresoch miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne klesla, v 54 okresoch vzrástla. V sledovanom mesiaci najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenali v okrese Rimavská Sobota (17,60 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti (2,07 %) mal okres Galanta.

Ku koncu júna 2018 úrad práce evidoval 82 391 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo nárast o 1 514. Najviac voľných pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, a to 21 105 miest (podiel 25,62 %), najmenej voľných pracovných miest bolo v Banskobystrickom kraji – 4 787 (podiel 5,81 %).

Odporúčané články

Zamestnávatelia nepodporili návrh strany Most-Híd o domácom pálení alkoholu z ovocia Za rovnaké odvody by mali byť v rámci Únie rovnaké dávky, Richter získal podporu eurokomisárky

Neprehliadnite

Video: Štefan Harabin podal ústavnú sťažnosť na prezidentské voľby Video: Portugalci uhrali v kvalifikácii na ME 2020 druhú remízu, Francúzi a Angličania nezaváhali Sú muži lepšími politickými lídrami? Viac ako polovica žien nesúhlasí s výsledkami prieskumu Farmári protestujú ďalej, vyrážajú na protestnú jazdu na koňoch naprieč Slovenskom Skúšali ste si bicyklom ohriať vodu v rýchlovarnej kanvici? Na Slovensku funguje unikátna elektráreň Samosprávam hrozí zadĺženie, smerácke obedy zadarmo a rekreačné poukazy ich budú stáť milióny eur Foto: Petra Vlhová prevzala od ministra obrany pamätnú medailu, získala aj finačný šek Na Bali zadržali Andreja, ktorý sa pokúšal prepašovať orangutana

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.