Miesto útoku v Štokholme navštívila korunná princezná i premiér

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Útok v Štokholme
Na mieste útoku v Štokholme pred obchodným domom siete Áhléns na pešej zóne Drottninggatan v centre metropoly vznikol približne stometrový "múr". z kvetín. Štokholm, 8. apríl 2017. Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 8. apríla (WebNoviny.sk) – Obyvatelia a návštevníci švédskeho hlavného mesta Štokholm sa v sobotu zišli na mieste piatkového tragického útoku a prejavili tak solidaritu s pozostalými obetí. Pred obchodným domom siete Áhléns na pešej zóne Drottninggatan v centre metropoly vznikol približne stometrový „múr“ z kvetín.

Vlajky stiahnuté na pol žrde

Medzi prítomnými bola i švédska korunná princezná Victoria s manželom – princom Danielom, premiér Stefan Löfven a ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová. „Smúti celá krajina, my sa však z toho dostaneme. Nepodvolíme sa terorizmu,“ uviedol pre novinárov ministerský predseda na margo udalostí.

Vlajky na kráľovskom paláci v Štokholme, ako aj na vládnych úradoch po celom Švédsku sú v sobotu stiahnuté na po žrde. Premiér označil piatkový incident za teroristický útok a nariadil sprísnenie hraničných kontrol. Forenzní technici a vyšetrovatelia medzitým pokračovali na mieste útoku v zhromažďovaní dôkazového materiálu.

V kabíne našli podozrivé zariadenie

Útočník s odcudzeným nákladným autom sa v piatok popoludní vrútil medzi ľudí pri rušnej pešej zóne v centre švédskej metropoly a následne narazil do priečelia obchodného domu. Zomreli štyri osoby a viac než desať sa zranilo. Podozrivým útočníkom, ktorého polícia zadržala v piatok, je 39-ročný muž pôvodom z Uzbekistanu.

Polícia zároveň potvrdila, že v kabíne odcudzeného nákladného vozidla sa našlo i podozrivé zariadenie; bezprostredne však nebolo jasné, či išlo o nálož. Podozrivý, ktorého meno úrady nezverejnili, bol švédskej tajnej službe známy už predtým. Registrovaný bol však iba ako „málo významná osoba“ a jeho vyšetrovanie sa neviedlo.

Švédsko má všeobecne nízku kriminalitu a býva zaraďované medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. V uplynulých rokoch však prijalo takmer 200.000 migrantov. Podľa spravodajskej stanice BBC sa v tejto škandinávskej krajine nachádza najviac bojovníkov džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) na jedného obyvateľa v Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stefan Löfven