Teror v Štokholme: Nákladné auto vrazilo do luxusného obchodného domu, zomierali ľudia

útok v Štokholme
K incidentu došlo na Drottninggatane (Kráľovninej ulici), jednej z hlavných peších zón mesta. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 7. apríla 21:38

ŠTOKHOLM 7. apríla (WebNoviny.sk) – Nákladné vozidlo sa v piatok popoludní v centre Štokholmu vrútilo do výkladnej skrine luxusného obchodného domu v blízkosti rušnej pešej zóny, kde po náraze začalo horieť.

Pri útoku zahynuli štyria ľudia a ďalších 15 osôb utrpelo zranenia. Oznámila to v piatok večer tamojšia polícia. Potvrdila súčasne, že v prípade zadržala jedného podozrivého.

Malo sa aj strieľať

Na fotografiách z miesta činu vidno pivovarské nákladné auto vyčnievať z výkladnej skrine obchodného domu. Švédsky pivovar Spendrups oznámil, že mu zmizlo nákladné vozidlo.

K incidentu došlo na Drottninggatane (Kráľovninej ulici), jednej z hlavných peších zón mesta krátko pred 15.00 h, informovala spravodajská stanica BBC. Svedkovia povedali médiám, že videli nákladné vozidlo naraziť do výkladu obchodného domu a ľudí zrazených na zemi.

Podľa švédskej televízie sa tam aj strieľalo. „Je tu totálny chaos, neviem, koľkí sú zranení, mnohí ľudia sú v šoku,“ citovala BBC predavača daného obchodného domu Leifa Arnmara. Hovoril pre švédsku televíziu SVT.

Dosiaľ posledný teroristický útok v Štokholme sa udial 11. decembra 2010: Švédsky občan narodený v Iraku a žijúci v Británii, Taimour Abdulwahab al-Abdaly, odpálil v centre Štokholmu dve výbušné zariadenia, zranil dvoch ľudí a seba zabil.

Nórski policajti dostali zbrane

Polícia po útoku zastavila prevádzku metra v Štokholme, evakuovala hlavnú železničnú stanicu a niekoľko obchodných centier. Obyvateľov vyzvala, aby sa vyhýbali centru mesta, kde niektoré ulice uzavrela.

Švédsky kráľ Karol Gustáv XVI. reagoval v krátkom vyhlásení, že švédska kráľovská rodina si so zármutkom vypočula správu o piatkovom útoku v Štokholme, ktorého pozadie a rozsah zatiaľ nie sú známe. „Sledujeme vývoj, naše myšlienky sú však s tými, ktorých tieto udalosti postihli a s ich rodinami“.

V susednom Fínsku prezident Sauli Niinisto povedal, že je šokovaný „maniakálnym teroristickým činom“ v Štokholme. „Každý teroristický čin treba odsúdiť. Avšak hlboko sa nás dotýka, keď sa takýto útok uskutoční v našom severskom susedstve,“ uviedol vo vyhlásení.

Polícia v Helsinkách separátne informovala o sprísnení bezpečnostných opatrení v centre fínskej metropoly. Nórska polícia, ktorá je zvyčajne neozbrojená, rozhodla, že policajti v niektorých veľkých mestách budú nosiť zbraň po útoku v Štokholme, oznámila národná tlačová agentúra NTB. S okamžitou platnosťou budú nosiť zbraň v metropole Oslo.

Európski politici reagovali na útok

Predstavitelia Európskej únie vyjadrili svoju sústrasť rodinám obetí incidentu. Predseda Európskej rady Donald Tusk na Twitteri uviedol, že jeho „srdce je dnes popoludní v Štokholme. Moje myšlienky sú s obeťami a ich rodinami a priateľmi po dnešnom strašnom útoku“.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že „jedno z najživších a najfarbistejších miest Európy zasiahli podľa všetkého tí, ktorí si želali ublížiť mu i nášmu spôsobu života.“ Dodal, že „útok na ktorúkoľvek členskú krajinu EÚ je útokom na nás všetkých“ a Švédsko môže rátať s pomocou EÚ.

Hovorca kancelárky Angely Merkelovej povedal, že myšlienky nemeckej vlády sú po náraze nákladného vozidla do obchodného domu, pri ktorom zahynulo niekoľko ľudí „s ľuďmi v Štokholme, so zranenými, ich príbuznými, s ľuďmi, ktorí reagovali ako prví …“ Steffen Seibert v piatok na Twitteri uviedol: „Stojíme spoločne proti teroru“.

Nemecko zažilo v decembri útok kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne, pri ktorom bolo zabitých 12 ľudí. Útočníka, 24-ročného Tunisana, zastrelili o pár dní nato v Taliansku.

Eiffelovka zhasne

V Paríži v piatok od polnoci zhasnú svetlá na Eiffelovej veži v prejave podpory Štokholmu.

Parížska primátorka Anne Hidalgová vyjadrila vo vyhlásení „silné pohnutie“ nad „týmto nesmierne zbabelým novým teroristickým útokom“, ako aj solidárnosť s obeťami, ich milovanými i štokholmskou starostkou Karin Wanngardovou „v tomto mimoriadne ťažkom utrpení“.

Britská metropola Londýn, kde pri útoku vozidlom a nožom minulý mesiac zahynulo päť ľudí, podľa svojho starostu Sadiqa Khana „stojí pri Štokholme“ po piatkovom útoku.

Khan uviedol, že Švédsko podľa všetkého „zažilo hanebný teroristický čin zameraný na uškodenie nevinným ľuďom a napadnutie našich spoločných hodnôt demokracie, slobody, spravodlivosti a tolerancie“. Dodal, že Londýnčania vedia, čo to je trpieť terorizmom, a „sú rovnako ako Štokholmčania pevne odhodlaní nedopustiť, aby teroristi uspeli“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskJean-Claude JunckerSauli Niinistö