Mikloš víta, že v Bruseli nerokujú len o navyšovaní eurovalu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Mikloš
Ivan Mikloš Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Aktuálna diskusia v Bruseli nie je len o navyšovaní ochranného valu, povedal v utorok na tlačovej konferencii minister financií Ivan Mikloš. Samotná téma navyšovania je podľa neho otázkou dohody členských krajín eurozóny. Postoje Slovenska v tejto otázke sú podľa neho dlhodobo známe, podotkol však, že Slovensko je súčasťou eurovalu a to plne akceptuje. Len tento týždeň v komentári v Hospodárskych novinách pritom minister uviedol, že zväčšovanie eurovalu podľa neho problém Európy nevyrieši.

„Vítame, že sa hovorí o súhrnnom riešení, že nehovoríme len o navyšovaní ochranného valu,“ povedal Mikloš. Podľa neho je preto dôležité, že súhrnný návrh opatrení, ktorý má Európskej rade predostrieť Eurogroup, sa má okrem iného sústrediť aj na zvyšovanie transparentnosti a ozdravenie bankového sektora, striktné dodržiavanie reformovaného Paktu stability a rastu, či plnú implementáciou programov odsúhlasených pre Grécko a Írsko.

Samotná diskusia o zvyšovaní balíka v eurovale je podľa ministra dôsledkom ratingového hodnotenia súčasného nastavenia systému, kde ratingové agentúry najvyššou známkou a teda najvýhodnejšími podmienkami na trhu, ohodnotili len 250-miliardovú časť z celkového 440-miliardového balíka. Samotné navýšenie by tak podľa Mikloša nemuselo znamenať vyplácanie vyššej pomoci problémovým krajinám, ale umožnenie refinancovania v rámci eurovalu pri najvyššom ratingu na pôvodnej výške 440 mld. eur.

Ak sa napokon štáty eurozóny na navýšení stabilizačného mechanizmu dohodnú, bude zrejme nevyhnutné, aby zmeny schválil aj parlament. Mikloš verí, že aj v takejto situácii by koalícia napokon spoločnú reč našla. „Predpokladám, že vládna koalícia by bola schopná, aj keď by to nebolo ľahké, nájsť spoločné riešenie,“ povedal v utorok Mikloš. Eurogroup, teda skupina ministrov financií krajín eurozóny, má Európskej rade predložiť návrh opatrení už v najbližších týždňoch.

Reálna podpora návrhu na navyšovanie eurovalu v parlamente však zostáva otázna. Ani SaS, ktorá kroky Bruselu kritizuje už od schvaľovania pôžičky pre Grécko, ani opozičný Smer-SD sa zatiaľ jednoznačne nevyjadrujú. „My budeme ešte na politickej úrovni v SaS o tom rokovať. Môj osobný názor ale je, aj keď nechcem prejudikovať, ako rozhodne vrcholové vedenie strany, že to nie je šťastné riešenie. Znamená to len kupovanie času,“ povedal pre agentúru SITA šéf parlamentného finančného výboru a poslanec za SaS Jozef Kollár.

Podľa exministra financií a poslanca za Smer-SD Jána Počiatka sa bude možné k tejto téme jednoznačne vyjadriť, až keď bude zrejmé, na čom sa vlastne ministri financií krajín eurozóny dohodnú. Nevyhol sa však ani kritike súčasného kabinetu, ktorý podľa neho mení smerom k Bruselu svoje postoje. „Tie hrdinské reči vlády, ako budú Európe diktovať, sú dávno preč. Tak ako nás obviňovali, že sme zrazili opätky v Bruseli, tak aj oni zrazili,“ povedal pre agentúru SITA. Dôležité podľa Počiatka však je, aby súčasťou opatrení, ktoré majú vzísť z Eurogroup, boli „jasné pravidlá hry“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošJozef Kollár