Minimálna mzda by mala výrazne presiahnuť 500 eur, premiér prerokoval aj odchod do dôchodku

Peter Pellegrini, Jozef Kollár
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident KOZ SR Jozef Kollár počas brífingu po stretnutí predsedu vlády SR s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 23. apríl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Minimálna mzda na Slovensku by podľa premiéra Petra Pellegriniho mala v budúcom roku výrazne prekročiť sumu 500 eur. Uviedol to po pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ).

Podľa neho je záujmom vlády, aby naďalej rástla minimálna mzda tempom takým, ako v predchádzajúcich rokoch. „Budeme vytvárať jasný tlak, aby minimálna mzda prekročila v roku 2019 výrazne úroveň 500 eur,“ povedal. Ako zdôraznil, je veľmi dôležité vytvárať rozdiel medzi tými, ktorí pracujú a medzi tými, ktorí pracovať nechcú.

Minimálna mzda v súčasnosti dosahuje 480 eur a od začiatku tohto roka stúpla o 45 eur. „Minimálna mzda viac ako 500 eur je to minimum, čo by mali ľudia na Slovensku zarábať a každý, kto bude proti takémuto nárastu, je proti ľuďom, ktorí na Slovensku poctivo pracujú,“ zdôraznil predseda vlády.

Zvýšenie platov v štátnej i verejnej sfére

Jednou z priorít vlády je podľa premiéra aj zvýšenie platov v štátnej a verejnej sfére. „Som veľmi rád, že je dnes na stole otázka výraznejšieho zvýšenia platov vo verejnej správe,“ povedal. Podľa neho ide v tomto prípade aj o zamestnancov samosprávy. „Aj tu je čas na to, aby pri dobre sa vyvíjajúcich príjmoch samosprávy sa zvyšovali aj platy týchto ľudí,“ uviedol.

V súvislosti so zvýšením platových taríf vo verejnej sfére uviedol, že vláda dá odborárom takú ponuku, ktorú si bude môcť štátny rozpočet dovoliť. „Časť z týchto platov bude musieť sanovať aj samospráva,“ upozornil.

Samospráve sa podľa neho zvyšujú príjmy a preto by nemala mať problém dať svojim zamestnancom vyššie platy. Na nových platových tarifách vo verejnej službe sa chce s odborármi dohodnúť do konca júna tohto roka, aby sa príslušnou legislatívou mohol už v septembri zaoberať parlament a platy sa zvýšili od začiatku budúceho roka.

Strop na odchod do dôchodku

Témou rokovania premiéra s odborármi bolo aj zavedenie stropu na vek odchodu do dôchodku. Táto téma bude podľa Pellegriniho ešte predmetom širšej diskusie. Odborári totiž navrhujú ohraničiť vek odchodu do dôchodku na 64 rokov.

„Udržateľnosť verejných financií je na jednej strane dôležitá, ale treba si uvedomiť aj to, že ak niekto celý život robí a odchádza do dôchodku niekde v 62, 63 rokoch, je otázka, či ešte treba pokračovať v systéme, ktorý máme dnes nastavený, a to je odchod do dôchodku na základe priemerného veku dožitia, alebo možno aj ústavným zákonom zastropovať tento vek, „ povedal.

Premiér verí tomu, že na túto tému nebude potrebné organizovať na Slovensku referendum. „Pevne verím, že nájdeme aj politickú podporu na to, aby sme odhadli ten správny vek a rozhodli o tom, že bude na Slovensku ústavným zákonom garantovaný vek, kedy človek má právo ísť do dôchodku,“ dodal premiér.

Prezident KOZ Jozef Kollár ocenil, že vláda bude pokračovať v sociálnom dialógu s odborármi. „Dostali sme prísľub, že o týchto témach budeme pravidelne rokovať,“ povedal. Upozornil na to, že zvýšenie platov vo verejnej službe sa netýka len úradníkov, ale ľudí pracujúcich „v teréne“, ako sú kuchárky či školníci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KollárPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie KOZ Konfederácia odborových zväzov SRSMER-SD