Minimálna mzda stúpne o 100 eur, Macron v reakcii na protesty ohlásil aj ďalšie opatrenia pre ľudí

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 11. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa pokúsil znovu si zabezpečiť kontrolu nad krajinou ničenou čoraz násilnejšími protestmi ponukou daňových úľav pre pracujúcich a penzistov. Prezident vyzval na upokojenie po takmer štyroch týždňoch protestov, ktoré sa začali pre nesúhlas s rastom daní na palivá.

Macron v pondelok vyhlásil „mimoriadny ekonomický a sociálny stav“ a prikázal vláde, aby podnikla okamžité kroky na zmenu daňových pravidiel a ďalších opatrení, ktoré sa dotkli financií pracujúcich.

Prezident Francúzska reagoval na niektoré požiadavky protestujúcich a sľúbil opatrenia, ku ktorým patrí zvýšenie minimálnej mzdy o 100 eur od začiatku nového roka, zrušenie zdaňovania zárobkov za nadčasy v roku 2019 či požiadanie ziskových firiem, aby vyplatili pracovníkom nezdanené koncoročné odmeny.

Avizuje tiež redukciu zvýšenia daní pre ľudí s nízkymi dôchodkami. Neobnovil však osobitnú daň voči domácnostiam s majetkom nad 1,3 mil. eur a celkovo neohlásil radikálne zmeny a naďalej sa drží svojej vízie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron