Minister dopravy robí čistky v správnej rade železníc

Vlak
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Minister dopravy Ján Počiatek odvolal štyroch z piatich členov Správnej rady Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).

Uvoľnené miesta v najvyššom orgáne štátneho správcu železničnej infraštruktúry chce ministerstvo obsadiť na základe výsledkov výberového konania vyhláseného 7. augusta.

Podľa zákona o železniciach sa tak má stať do tridsať dní od odvolania členov správnej rady.

„Vzhľadom k mnohým kontroverzným nomináciám v rezorte dopravy za predchádzajúceho ministra je zámerom ministerstva v novo vyhlásenom výberovom konaní na základe objektívnych kritérií vybrať čo najlepších odborníkov z danej oblasti. Do výberového konania sa pritom môžu po splnení podmienok opätovne prihlásiť aj doterajší členovia správnej rady,“ informoval v stredu agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Záujemcovia sa môžu do konkurzu prihlásiť najneskôr do 14. augusta na ministerstve dopravy. Uchádzači spĺňajúci požiadavky budú pozvaní na výberové konanie do siedmich dní pred jeho uskutočnením.

O miesto prišli štyria zamestnanci

Jan pociatek
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Počiatek rozhodol o odvolaní väčšiny členov správnej rady železníc ešte 2. augusta. O miesta v tomto orgáne prišli predseda Jozef Beliš, podpredseda Peter Klinka, členovia Peter Guttman a Andrea Vítkóová.

Jedinou vymenovanou členkou správnej rady železníc zostáva Darina Fabulová ako volená zástupkyňa zamestnancov spoločnosti.

Minister dopravy vymenúva a odvoláva štyroch členov správnej rady spomedzi odborníkov, najmä z dopravy, financií a práva, na základe výsledkov výberového konania. O ďalšom členovi, zástupcovi zamestnancov, rozhoduje na základe volieb medzi pracovníkmi.

„Odvolanie členov Správnej rady ŽSR, ako aj výberové konanie a menovanie týchto štyroch členov je plne v kompetencii ministerstva dopravy,“ reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa železníc Martina Pavliková. O odvolaní členov správnej rady a vyhlásení výberového konania na obsadenie uvoľnených postov podľa nej ministerstvo vedenie spoločnosti vopred informovalo.

„Aktuálny a prechodný stav, kedy boli štyria členovia Správnej rady ŽSR odvolaní, nemá zásadný vplyv na riadne fungovanie ŽSR. Generálny riaditeľ má v náplni práce zákonom o ŽSR presne stanovené, čo musí schváliť správna rada a v tom prípade nie je možné, aby dokument neprešiel,“ dodala Pavliková.

Správna rada za uplynulé funkčné obdobie zasadala zvyčajne raz za mesiac, najbližšie sa stretne pravdepodobne už v novom zložení a bude riadne pokračovať vo svojej činnosti.

Železnice šetria

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Správna rada železníc mala predtým deväť členov. Novela zákona o ŽSR, ktorá nadobudla účinnosť 1. novembra minulého roka, znížila počet jej členov na päť.

Vtedajší minister dopravy Ján Figeľ vymenoval vlani k 1. decembru do zúženej správnej rady piatich z jej predošlých členov.

Dôvodom zníženia počtu členov správnej rady, podobne ako v predstavenstvách ďalších dvoch štátnych železničných spoločností, bolo šetrenie nákladov na mzdy a odmeny.

Správna rada železníc schvaľuje napríklad stratégiu rozvoja železníc, ročný podnikateľský plán a návrh projektu ich reštrukturalizácie a organizácie, ako aj ročnú, prípadne mimoriadnu účtovnú závierku a rozhoduje o rozdelení alebo vyrovnaní hospodárskeho výsledku.

Schvaľuje tiež výročnú správu o hospodárení železníc, o stave majetku, s ktorým hospodária, o podnikateľskej činnosti a o použití prostriedkov zo štátneho rozpočtu.

Ministerstvu napríklad predkladá návrh ceny za používanie dopravnej cesty, na vymenovanie a odvolanie generálneho riaditeľa, štatútu železníc a rokovacieho poriadku správnej rady, ročnú, prípadne mimoriadnu účtovnú závierku overenú audítorom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJán Počiatek
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky