Minister Gál zastupoval na súde kontroverzných podnikateľov, od daniarov žiadali miliónové "vratky"

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Minister spravodlivosti  Gábor Gál ešte v roku 2017 zastupoval na súde kontroverzných podnikateľov z južného Slovenska, ktorých redakcia Aktualít nazvala aj slovenskými „Texasanmi“.

Finančná správa odmietla vyplatiť „vratky“

Ich majetky sú obrovské, ziskovosť nulová a biznis s ropnými produktmi skončil na súde, kde ich zastupovala čerstvá advokátska firma vtedajšieho poslanca Gála.

Advokátska kancelária Gábora Gála s údajne jedným zamestnancom figurovala vo väčšine súdnych rozhodnutí, v ktorých firma Jopi Trade zažalovala daniarov pre nevyplatenie vratiek. Finačná správa naopak tvrdila, že obchod firmy je fiktívny a nárok na vratky neuznali.

Za niekoľko súdnýych sporov o milióny eur si poslanec Gál od firmy vyúčtoval len 8 500 eur. Podľa portálu Finstat však advokátska kancelária mala za šesť mesiacov tržby 850-tisíc eur, pričom čistý zisk po zdanení bol viac ako pol milióna eur.

Nevidí v tom konflikt záujmov

Pojednávania proti daniarom však prebiehali aj v čase, keď už Gál prebral funkciu po exministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Daniari od Jopi Trade žiadali na súde sedemcifernú sumu a advokátska kancelária už mesiac nemala vo svojom zozname činností poskytovanie právnych služieb.

Minister Gál v zastupovaní na súde v konaní proti Finančnej správe SR nevidí konflikt záujmov: „Vystupoval som v pozícii advokáta, nie v pozícii verejného činiteľa. Bol som advokát ako každý iný ďalší z advokátov. Konštatujem však, že v prípade, keď dochádza k tomu, že nejaký náš klient už má určité problémy so zákonom a nastupuje tam už trestné právo, tak takýchto klientov potom ďalej nezastupujeme.“

Na vzťah s firmou Jopi Trade a jeho majiteľmi, dlhujúcimi niekoľko miliónov eur na daniach, minister spravodlivosti neodpovedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor Gál
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRMS Ministerstvo spravodlivosti SR