Opozícia neuspela s návrhom na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej

Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas rokovania 32. schôdze Národnej rady SR, kde rokovali o návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej. Bratislava, 24. máj 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 24. mája 21:48

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) – Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná ostáva vo funkcii aj naďalej. Za návrh opozície vysloviť jej nedôveru vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi parlamentu po 12-hodinovej rozprave hlasovalo 60 poslancov zo 134 prítomných. Na zosadenie člena vlády je pritom potrebných minimálne 76 hlasov.

Šéfku rezortu pôdohospodárstva podľa očakávania podporili všetci prítomní poslanci Slovenskej národnej strany, ktorej je nominantkou, ako aj koaliční partneri z Mostu-Híd a Smeru-SD, okrem Mareka Maďariča a Vladimíra Matejičku, ktorí sa zdržali hlasovania.

Za vyslovenie nedôvery hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, Sme rodina, ĽSNS aj väčšina nezaradených poslancov okrem Petra Marčeka a Rastislava Holúbeka, ktorí sa zdržali hlasovania.

„Myslím si, že na mimoriadnej schôdzi bolo všetko dôležité povedané. Viacerým ľuďom opozície bola ministerka Matečná pri vstupe do parlamentu sympatická, vrátane mňa, no počas jej pôsobenia vo funkcii mi začali písať ľudia na jej činnosť sťažnosti. Ministerka vystúpila s obhajobou, v ktorej nevyvrátila to, čo tu odznelo ako obvinenia, ale obhajovala sa osobnou prezentáciou. Tvrdila, že nevedela o talianskej mafii, o problémoch s reštitúciami, o podvodoch na PPA a ďalších kauzách. Možno nezlyhala len ľudsky, ale aj odborne a možno klame o všetkých svojich praktikách. Opozícia od nej už neočakáva nič. Je strojcom celého korupčného systému v agrosektore. Dúfame, že ak sa s ministerkou nevysporiada vláda SR, vysporiadajú sa s ňou orgány činné v trestnom konaní,“ povedala pri záverečnom slove k rozprave tesne pred hlasovaním navrhovateľka odvolania Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.

Nekalé a podvodné praktiky

Opozícia v návrhu na vyslovenie nedôvery, ktorý podpísalo 44 poslancov, uviedla, že ministerka Matečná zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov pre SR v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, zaviedla podvodné praktiky ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu, podporuje oligarchov a ohrozuje budúce zdroje Slovenskej republiky na regionálny rozvoj.

Po otvorení schôdze predsedom parlamentu Andrejom Dankom bolo schválené, že rokovanie bude aj po 19:00 až do ukončenia rozpravy a samotného hlasovania. Do rozpravy sa písomne prihlásilo desať poslancov, po ktorých vystúpení sa približne o 19:20 prihlásilo ešte ústne do rozpravy prihlásilo ďalších osem poslancov.

Ďalšie výhrady opozície

Opoziční poslanci ministerke v návrhu na odvolanie vyčítajú Matečnej najmä pochybné prerozdeľovanie finančných prostriedkov v agrosektore a zlyhania vo funkcii ministerky, či ešte predtým v pozícii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu.

Posledné kauzy ukazujú, že ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná je pre slovenské poľnohospodárstvo a poľnohospodárov rizikom, nemá morálny kredit viesť rezort a je nielen politicky, ale v niektorých prípadoch aj trestnoprávne zodpovedná za subvenčné podvody v systéme prideľovania agrodotácií,“ odôvodnila vyslovenie nedôvery poverená členka skupiny poslancov Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.

Ďuriš Nicholsonová vo svojom odôvodnení spomenula aj ďalšie výhrady, ktoré uviedli opoziční poslanci vo svojom návrhu na odvolanie, a to, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov pre SR v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, zaviedla podvodné praktiky ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu, podporuje oligarchov a ohrozuje budúce zdroje Slovenskej republiky na regionálny rozvoj.

Za vládu vystúpil minister Sólymos

Pred rozpravou vystúpil so stanoviskom za vládu jej podpredseda a minister životného prostredia László Sólymos, ktorý pripomenul kroky ministerky Gabriely Matečnej počas jej pôsobenia v agrosektore. Zároveň konštatoval, že vláda stojí za ministerkou.

„Vláda SR toto odvolávanie vníma ako vytĺkanie politického kapitálu a nesúhlasí s vyslovením nedôvery ministerke Gabriele Matečnej. Ministerka Matečná od roku 2016 vykonala mnoho pozitívnych činov v rezorte, ako zvýšenie transparentnosti, zavedenie množstva potrebných noviel zákonov, vykonala spolu s rezortom množstvo kontrol, spustila projekt národného potravinového katalógu a projekt chcem dodávať. Ministerka tiež bojuje proti nelegálnej ťažbe dreva a podporuje slovenských poľnohospodárov a ovocinárov. Na európsku pôdu zas priniesla tému dvojakej kvality potravín,“ povedal Sólymos.

K pochybeniam, ktoré vyplávali v posledných týždňoch na povrch, Sólymos uviedol, že ministerka podala trestné oznámenia a vyvodila personálnu zodpovednosť. Slovensko má podľa Sólymosa patriť v pochybeniach s priamymi platbami ku krajinám EÚ s najnižšími číslami.

„Vo väčšine prípadov, v ktorých sa pochybilo, ide o individuálne zlyhania. V prípade pochybenia priamych platieb, ktoré organizuje Pôdohospodárska platobná agentúra, Slovensko patrí k popredným krajinám EÚ s minimálnym pochybením na úrovni 0,55 %. Ministerka v prípade niektorých pochybení už podala trestné oznámenia a vyvodila personálnu zodpovednosť,“ dodal Sólymos.

Skupina opozičných poslancov NR SR predložila návrh predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi 17. mája. Na základe predloženého návrhu zvolal Danko na 24. mája mimoriadnu 32. schôdzu Národnej rady SR, ktorá má návrh prerokovať. Vláda vyslovila v stredu na svojom rokovaní nesúhlasné stanovisko k návrhu skupiny opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Matečnej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoGabriela MatečnáLászló SólymosLucia Ďuriš Nicholsonová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSPF Slovenský pozemkový fond