Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miškov
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková
9. 11. 2010 16:56 Ekonomika od SITASITA Diskusia

MIŠKOV: Zmluva medzi JAVYS a ČEZ je v poriadku

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Zmluva medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou, a.s. (JAVYS) a českou energetickou skupinou ČEZ, na základe ktorej by sa mala zabezpečiť výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, je podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova v poriadku. “Z nášho pohľadu je zmluva v poriadku, je korektná, vyvážená pre obidve strany a nevidíme žiadny dôvod v tej zmluve nepokračovať,“ uviedol na utorňajšej tlačovej besede Miškov.

Všetky súčasné vládne strany pritom ešte pred júnovými parlamentnými voľbami ako opozičné strany kritizovali netransparentný výber partnera pre výstavbu novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach. Vtedajším opozičným stranám prekážalo, že vláda Roberta Fica vybrala spoločnosť ČEZ za svojho strategického partnera priamo bez výberového konania. Aj strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá nominovala Miškova do funkcie ministra, mala pred voľbami voči výstavbe jadrovej elektrárne v Bohuniciach výhrady. Vtedajší tímlíder SaS pre hospodárstvo Ľubor Benkovič v máji tohto roka pre agentúru SITA povedal, že strane prekáža spôsob výberu strategického partnera, českej spoločnosti ČEZ.

Zhruba o dva týždne by mal minister Miškov rokovať o výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach so svojím rezortným kolegom z Českej republiky. “V tejto chvíli preto považujem za predčasné sa k tomuto projektu vyjadrovať,“ konštatoval Miškov.

Výstavbu novej jadrovej elektrárne by mala zabezpečiť Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorú založili štátna JAVYS a česká firma ČEZ. Nová jadrová elektráreň by mala vyrásť na mieste v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Podľa pôvodných plánov by mala pozostávať z jedného až dvoch tlakovodných reaktorov. Podľa predbežných informácií, nová elektráreň by mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala by stáť od 4 do 6 mld. eur. Na financovanie nového jadrového zdroja by nemali byť použité verejné zdroje. Projekt by mal byť financovaný výlučne pomocou cudzích zdrojov. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020, pričom prípravná fáza by mala trvať do roku 2014, kedy by sa mala začať aj jej výstavba. Na všetky tieto otázky by však mala odpovedať štúdia realizovateľnosti, ktorá by mala byť hotová v prvej polovici budúceho roka.

Základné imanie Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska je 216,357 mil. eur. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vložila do spoločného podniku nepeňažný vklad vo forme pozemkov, budov, technických štúdií, personálnych zložiek, pohľadávok, záväzkov a ďalších aktív a pasív v hodnote 119,693 mil. eur. Zároveň slovenská firma prispela do spoločného podniku aj peňažným vkladom v sume 1,683 mil. eur. Česká energetická skupina ČEZ vložila do spoločného podniku vlastný kapitál formou peňažného vkladu v celkovej výške 116,616 mil. eur.

Odporúčané články

JAVYS má na vyraďovanie V1 ďalších 62,62 mil. eur JAVYS chce vybudovať sklad pre rádioaktívne odpady

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X