MS v hokeji 2019: Kanada - Švajčiarsko
Radosť hráčov Kanady z vyrovnávajúceho góly 0,4 sekundy pred koncom tretej tretiny počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji 2019 proti Švajčiarsku. Košice, 23. máj 2019. Foto: SITA/Marek Lukáč.
  • aktualizované 23. mája 19:02

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Vo štvrtok od 16.15 sa hral v košickej Steel Aréne štvrťfinálový súboj MS v hokeji 2019 medzi Kanadou a Švajčiarskom

„Helvéti“ mali postup do bojov o cenné kovy na dosah, ale najprv 0,4 sekundy pred koncom na 2:2 vyrovnal Damon Severson a v predĺžení o triumfe zámorského tímu rozhodol Mark Stone. Švajčiari tak neobhája striebro spred roka a so šampionátom sa lúčia.

„Javorový list“ vyhral „košickú“ A-skupinu, keď v Steel Aréne hráči zámorského tímu prehrali iba úvodný zápas s Fínmi 1:3. V ďalších dueloch však nezaváhali a so súpermi si hladko poradili – zdolali Britov (8:0), Francúzov (5:2), Nemcov (8:1), Dánov (5:0) aj Američanov (3:0). Najviac problémov Kanaďanom narobili Slováci, s ktorými prehrávali 0:2 aj 2:4, ale nakoniec o ich triumfe 6:5 rozhodol gól v presilovej hre dve sekundy pred koncom duelu.

Švajčiari skončili na štvrtom mieste v bratislavskej B-skupine. Šampionát začali triumfom 9:0 nad Talianmi, potom porazili aj Lotyšov (3:1), Rakúšanov (4:0) aj Nórov (4:1). V zostávajúcich dueloch však už nebodovali, keď podľahli Švédom (3:4), Rusom (0:3) a tiež Čechom (4:5).

MS v hokeji 2019 – štvrťfinále

• Košice

Kanada – Švajčiarsko 3:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

• hralo sa od 16.15

18:06 – 0:1 S. Andrighetto (R. Diaz, K. Fiala) – presilová hra
25:45 – 1:1 M. Stone (D. Fabbro)
39:57 – 1:2 N. Hischier (L. Martschini, N. Niedereiter)
59:59 – 2:2 D. Severson (M. Stone)
65:07 – 3:2 M. Stone (P. Dubois, S. Theodore)

Vylúčenia:
16:47 J. McCann – 2 min. (nedovolené bránenie)
19:38 S. Andrighetto – 2 min. (nedovolené bránenie brankára)
44:10 K. Turris – 2 min. (nedovolené bránenie)

strely na bránu: 42:24, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Fraňo (ČR), A. Rantala (Fín.) – M. Lhotský (ČR), H. Sormunen (Fín.)

Kanada: M. Murray – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore, Fabbro, P. Myers – Marchessault, Dubois, Mark Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann, Turris, Jost – Bertuzzi, Henrique, D. Strome – Joseph.
Švajčiarsko: Genoni – Josi, Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora, Rod – Niederreiter, Hischier, Fiala – Hofmann, Haas, Andrighetto – Scherwey, Kurashev, Martschini – Praplan, S. Moser, Bertschy – Ambühl.

Tím Švajčiarska mal v prvej tretine miernu prevahu a korunoval ju v 19. min v presilovej hre gólom Svena Andrighetta.

V úvode druhej časti trafil hornú žŕdku kanadský útočník Jonathan Marchessault. Jeho tím sa dočkal vyrovnania až v 26. min, keď výborného brankára Leonarda Genoniho prekonal Mark Stone tečom strely Danteho Fabbra. Švajčiarom však vyšiel závere II. tretiny, v početnej výhode sa k puku dostal voľný Nico Hischier a tri sekundy pred druhou sirénou zariadil najtesnejší náskok pre „Helvétov“.

Kanaďania sa v tretej časti snažili o vyrovnanie, ale Švajčiari pozornou obranou na čele s gólmanom Genonim dlho držali najtesnejší náskok. V závere však „javorové listy“ skúsili hru bez brankára a podarilo sa im aj vyrovnať, keď zásah Damona Seversona prišiel štyri desatiny sekundy pred záverečným klaksónom. V predĺžení rozhodol o postupe Kanaďanov Mark Stone.