MS v hokeji 2021: Slovensko senzačne porazilo aj Rusko a po troch zápasoch má plný počet bodov (video+foto)

MS v hokeji 2021: Slovensko - Rusko, Peter Cehlárik
Rus Arťom Švec-Rogovoj padá po súboji so slovenským útočníkom Petrom Cehlárikom počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 24. máj 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 24. mája 17:57

Slovenskí hokejisti sú zatiaľ na svetovom šampionáte v lotyšskej Rige stopercentní. Po triumfoch nad Bieloruskom (5:2) a Veľkou Britániou (2:1) v pondelok zdolali aj favorizované Rusko (3:1) a s deviatimi bodmi sú na čele A-skupiny.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Skóre duelu v Olympijskom športovom centre presne v 30. minúte otvoril debutant v zostave Miloš Kelemen. Rusom sa podarilo zásluhou Alexandra Barabanova o 66 sekúnd v presilovej hre vyrovnať na 1:1. Víťazný gól slovenského tímu v 54. minúte strelil Martin Gernát, ktorý potrestal vylúčenie Maxima Šalunova. Skóre duelu uzavrel strelou do prázdnej bránky kapitán Marek Ďaloga.

Ocenenie pre najlepších hráčov si vyslúžili obaja brankári – Alexander Samonov a Július Hudáček. Okrem Kelemena si premiéru na turnaji v pondelok odkrútilo aj trio Martin Bučko, Michal Ivan a Adrián Holešinský. Súboj proti Rusom však nedohral útočník Marián Studenič, ktorý po zásahu pukom do nohy odišiel v tretej tretine predčasne do šatne.

Slováci zdolali na majstrovstvách sveta Rusov po 17 rokoch. Pozoruhodný je aj ďalší štatistický fakt, pri súčasnom modeli svetového šampionátu, slovenskí hokejisti prvýkrát získali v prvých troch zápasoch plný počet 9 bodov. V roku 2015 v Česku rovnako vyhrali prvé tri zápasy, ale vtedy za osem bodov.

Po zápase proti Rusom majú zverenci trénera Craiga Ramsayho dva dni voľna. Najbližšie sa predstavia až vo štvrtok 27. mája, keď si od 15.15 h SELČ zmerajú sily so Švajčiarmi.

Vylúčenia:
strely na bránu: 28:28, vylúčenia: 2:2 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Ansons (Lot.), K. Vikman (Fín.) – L. Nikulainen (Fín.), H. Sormunen (Fín.)
Slovensko: J. Hudáček – Gernát, Rosandič, Bučko, M. Ďaloga, Gachulinec, Ivan, Kňažko, Jánošík – Cehlárik, Hrivík, Lantoši – Holešinský, Krištof, Pospíšil – Studenič, Roman, Kelemen – Skalický, M. Sukeľ, Liška
Rusko: Samonov – Zadorov, Zub, Provorov, Gavrikov, Rafikov, Ožiganov, Dronov – Voronkov, Šalunov, Barabanov – Tolčinskij, P. Karnauchov, Slepyšev – Burdasov, Ivan Morozov, Kuzmenko – Timkin, Kamenev, Švec-Rogovoj – E. Galimov

Tréneri slovenského tímu v súboji proti Rusom výraznejšie obmenili zostavu, príležitosť ukázať sa na majstrovstvách sveta dali až štyrom novým hráčom. V obrane Mária Grmana a Šimona Nemca nahradili Martin Bučko a Michal Ivan.

V útoku sa Miloš Kelemen zaradil do tretej formácie po boku Miloša Romana a Mariána Studeniča a Adrián Holešinský na krídle druhého útoku vystriedal Pavla Skalického. Ten sa posunul do štvrtej lajny a zo zostavy predbežne vypadli Juraj Slafkovský a Martin Faško-Rudáš.

Práve reprezentačný debutant Kelemen v polovici druhej tretine poslal Slovensko do vedenia, keď po prihrávke Miloša Romana strelou pod hornú žŕdku prekonal Alexandra Samonova – 1:0. Slovenská radosť z vedenia trvala len 66 sekúnd, lebo pri vylúčení Skalického Alexandr Barabanov nechytateľne tečoval strelu Sergeja Tolčinského – 1:1.

Celkovo Slováci od začiatku zápasu držali krok s jedným z favoritov na zlato. Výborne si počínal najmä tretí útok na centri s Milošom Romanom, ale nebezpeční boli aj ďalší hráči. Šance Krištofa, Lantošiho, či Cehlárika sa však gólmi neskončili.

Na druhej strane sa v rýchlom tempo hokeji snažili prekonať Hudáčka Maxim Šalunov či Anton Burdasov. V tretej tretine už po piatich minútach Slováci prišli o jedného z najlepších hráčov Mariána Studeniča, ktorého pri blokovaní strely Arťoma Zuba bolestivo puk.

V 53. min šiel na trestnú lavicu Rus Šalunov a presilovku Slovensko využilo. Projektil Martina Gernáta od modrej čiary nešťastne tečoval za chrbát svojho brankára Arťom Švec-Rogovoj – 2:1.

V 57. min sa šikovne uvoľnil Kelemen, ale druhý gól v zápase nepridal. Rusi sa v závere odhodlali k hre bez brankára, ale Slováci ju zohrali majstrovsky. Minútu pred koncom pečatil slovenské víťazstvo gólom do prázdnej bránky kapitán Marek Ďaloga – 3:1.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Martin Gernát (obranca a strelec gólu): „Chceli sme hrať rýchlo, držať dlho vyrovnaný stav, aby sa Rusi nedostali do skorého vedenia. Utvorili sme si zopár šancí a strelili aj prvý gól. Nakoplo nás to a povedali sme si, že sa proti nim dá hrať. Vedeli sme, že v tretej tretine môže rozhodnúť jedna strela a tak to aj bolo. Hrali sme agresívne a tvrdo, dohrávali puky, aj preto sme zvíťazili. Povedali sme si, že pôjdeme od zápasu k zápasu. neriešili sme, že chceme mať 9 bodov po troch zápasoch. Táto výhra však posunie celý tím niekde, kde sme chceli byť. Tešíme sa z toho, ale nie je ešte koniec skupiny. Čakajú nás štyri zápasy a ešte sa to môže zvrtnúť. Takže ďalej pôjdeme zápas za zápasom.“

Andrej Podkonický (asistent trénera SR): „Sme veľmi spokojní. Zdolať Rusov je veľká vec pre nás. Dodá nám to ďalšie sily do pokračovania turnaja. Hrali sme od začiatku do konca bojovne. Každý hráč bojoval, dobre sme korčuľovali, lebo sme sa chceli vyrovnať Rusom. Vytvárali sme na nich tlak a do veľkých šancí sme ich nepúšťali. Veľká gratulácia chalanom za tento výkon.“