MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko podľahlo Fínsku 3:9, Sýkora bol vylúčený do konca zápasu (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov: Fínsko - Slovensko
Fínsky útočník Oliver Kapanen a slovenský reprezentant Dalibor Dvorský počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 14. august 2022. Foto: archívne, Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 15. augusta 8:16

Mladí slovenskí hokejisti zakončili svoje účinkovanie v základnej A-skupine na juniorskom svetovom šampionáte v Edmontone prehrou s Fínmi 3:9.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Až päť gólov v nedeľu inkasovali v oslabení a najlepšími hráčmi duelu v Rogers Place boli Servác Petrovský a Joel Määttä. Už v prvej tretine bol po faule kolenom na Joakima Kemella do konca zápasu vylúčený Adam Sýkora.

Zverenci trénera Ivana Feneša začali turnaj tesnou prehrou s Českom (4:5) a v druhom súboji utŕžili debakel od domácej reprezentácie (1:11). K bránam štvrťfinále sa priblížili triumfom nad Lotyšmi (3:2 po sam. nájazdoch), ale keďže Lotyši vo svojom záverečnom zápase prekvapujúco zdolali Čechov (5:2), mladí Slováci obsadili v skupine posledné miesto a cestujú domov.

20:24 – 3:1 K. Simontaival (K. Puutio, T. Niemelä) / presilová hra
27:01 – 3:2 S. Petrovský (R. Petrovický, L. Nemec)
31:42 – 4:2 J. Määttä (R. Järventie, J. Kemell) / presilová hra
36:41 – 5:2 A. Räty (J. Kemell)
38:08 – 6:2 O. Kapanen (R. Rafkin, R. Järventie)
46:11 – 7:2 K. Väisänen (J. Mäenpää, M. Rajaniemi)
49:16 – 7:3 L. Nemec (R. Petrovický, M. Mišiak)
51:45 – 8:3 K. Simontaival (K. Puutio, A. Räty) / presilová hra
55:17 – 9:3 K. Puutio (A. Räty, T. Niemelä) / presilová hra

Vylúčenia:
12:08 A. Stripai – 2 min. (seknutie)
19:12 A. Sýkora – 5 min. + do konca zápasu (faul kolenom)
24:54 L. Nemec – 2 min. (podrazenie)
30:43 M. Mišiak – 2 min. (hákovanie)
32:39 S. Petrovský – 2 min. (hrubosť)
32:39 T. Niemelä – 2 min. (hrubosť)
50:42 B. Žabka – 2 min. (hákovanie)
53:29 M. Jedlička – 2 min. (nedovolené bránenie)
58:03 K. Simontaival – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 48:16 (17:5, 18:4, 13:7), vylúčenia: 2:6 na 2 min., navyše: A. Sýkora 5 min. + do konca zápasu za faul kolenom, presilovky: 5:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: S. Fernandez (USA), J. Kova (Fín.) – A. Hofer (Nem.), C. Huseby (Kan.), 659 divákov

Fínsko: Jatkola – Rafkin, Niemelä, Jurmo, Puutio, Viro, Heimosalmi, Rajaniemi – Hirvonen, Räty, Kemell – Järventie, Määttä, Simontaival – Kapanen, Lambert, Karvinen – Mäenpää, Väisänen, Liukas – Koivunen
Slovensko: Latkóczy (41. Boľo) – Kmec, Petrovický, Štrbák, Nátny, Groch, Stripai, Žabka – Myklucha, Kašlík, Petrovský – Sýkora, Jedlička, Demek – Faith, Dvorský, Nemec – Repčík, Mišiak, Honzek – Stümpel

I. tretina

Úvodný gól zápasu v Rogers Place padol už v 35. sekunde, slovenský kapitán Ryaen Petrovický prišiel za bránkou o puk, Roni Hirvonen ho prihral Kasperovi Simontaivalovi a ten prekonal brankára Šimona Latkóczyho – 1:0.

Šancu vyrovnať mal v 5. minúte Matej Kašlík, ale jeho strelecký pokus bol zablokovaný. O dve minúty neskôr mal ešte lepšiu príležitosť Samuel Honzek, ani on však fínskeho gólmana Juhu Jatkolu neprekonal. Podarilo sa to až v 8. minúte Petrovi Repčíkovi strelou od modrej čiary, keď predtým mal po jeho prihrávke dobrú šancu aj Honzek – 1:1.

Pri vylúčení Stripaia mali najprv dobré šance Aatu Räty, Simontaival a aj kapitán Hirvonen, ktorý nastrelil žŕdku. Fínov však poslal do vedenia až šesť sekúnd pred koncom presilovej hry Joel Määttä, za nahrávku mohol poďakovať slovenskému obrancovi Borisovi Žabkovi – 2:1. V 16. minúte brankár Latkóczy dobre zasiahol proti strele Rätyho. V 18. minúte musel zasahovať aj Jatkola po bekhendovom zakončení Dalibora Dvorského.

V 19. minúte sa puk dostal ku Kallemu Väisänenovi a Latkóczy ľavým betónom puk vyrazil. V poslednej minúte úvodnej dvadsaťminútovky putoval predčasne pod sprchy Adam Sýkora za faul kolenom na Joakima Kemella a ten mohol v presilovke zvýšiť na rozdiel dvoch gólov, puk po jeho prvej strele Latkóczy vyrazil ľavým betónom a pri jeho druhej predviedol výborný zákrok lapačkou.

II. tretina

Druhá tretina sa začala pokračujúcou početnou výhodou Fínov a už po 24. sekundách z dorážky Latkóczyho prekonal Simontaival – 3:1. V 23. minúte sa v oslabení dostal do úniku Repčík, ale Jatkola si s jeho zakončením poradil. Severania mohli ešte v presilovke zvýšiť svoje vedenie, ale Latkóczy si so strelami Rätyho, Lamberta a Järventieho poradil.

Zákrok fínskeho gólmana Juhu Jatkolu počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov proti Slovensku. Edmonton (Rogers Place), 14. august 2022. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.

Fíni potom nepotrestali vylúčenie Libora Nemca a sedem sekúnd po skončení početnej výhody na rozdiel gólu znížil Servác Petrovský, keď sa k nemu puk dostal po nevydarenej strele Petrovického – 3:2. V ďalšej presilovke Latkóczy vyriešil strely Hirvonena aj Järventieho, ale na dorážku Määttäho po peknej kombinácii Fínov už nestačil – 4:2.

Fínsky kapítan Roni Hirvonen v súboji so slovenským útočníkom Matejom Kašlíkom počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 14. august 2022. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.

V 35. minúte v hre 4 proti 4 nastrelil Aleksi Heimosalmi hornú žŕdku slovenskej bránky. O dve minúty neskôr však už Fíni ďalší gól strelili, keď sa Latkóczy nestihol presunúť po zákroku po strele Kemella a prekonal ho Räty – 5:2. V 39. minúte Ruben Rafkin výborne vysunul Olivera Kapanena a ten nedal Latkóczymu žiadnu šancu – 6:2. Po druhej tretine bol pomer striel 35:9.

III. tretina

Do záverečnej časti hry sa už do slovenskej bránky namiesto Latkóczyho postavil Tomáš Boľo a čisté konto si udržal do 47. minúty, v ktorej ho prekonal Väisänen – 7:2. V 50. minúte sa dočkali aj zverenci trénera Feneša, strelu Petrovického za Jatkolu tečoval Nemec – 7:3.

V 52. minúte využili Fíni svoju štvrtú presilovú hru v zápase, puk za Boľa po strele Puutia poslal Simontaival – 8:3. Severania potrestali aj ďalšie slovenské vylúčenie – v 56. minúte po rýchlej kombinácii skóroval Kasper Puutio – 9:3.

Desiaty gól už Fíni nepridali a Slováci v závere nevyužili svoju prvú presilovú hru v zápase, keď si fínsky gólman poradil so strelami Petrovického aj Dvorského.

Juniorský svetový šampionát sa koná v netradičnom letnom termíne. Vždy je to na prelome rokov a 26. decembra 2021 sa aj začal v Kanade, no po pár dňoch ho zrušili pre výskyt prípadov ochorenia COVID-19. Augustový termín (9. až 20.8.) je teda náhradou za zrušený turnaj spred pol roka.