Fantastická Petra Vlhová získala bronz v slalome, na MS v zjazdovom lyžovaní zavŕšila medailový hetrik

Petra Vlhová, MS v zjazdovom lyžovaní 2019 v Aare
Slovenská reprezentantka Petra Vlhová v cieli 2. kola slalomu na MS v zjazdovom lyžovaní 2019, v ktorom získala bronzovú medailu. Aare, 16. február 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 16. februára 16:23

AARE 16. februára (WebNoviny.sk) – Majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní 2019 v Aare v sobotu pokračovali slalomom žien, v ktorom slovenská reprezentantka Petra Vlhová ziskom bronzu zavŕšila medailový hetrik. V alpskej kombinácii sa tešila zo striebra a vo štvrtok sa stala majsterkou sveta v obrovskom slalome.

„Veľmi som chcela medailu, ale trať bola veľmi náročne postavená. Necítila som sa dobre, ale povedala som si, že sa pokúsim pustiť lyže. Až v cieli som zbadala, aký mám náskok… Potom bolo veľmi vzrušujúce čakať na ďalšie konkurentky. Mikaela a Anna ma predstihli, ale Wendy urobila chybu a zrazu som bola tretia. Mám tri medaily, čo som absolútne nečakala. Je to prekrásne. Obrovskú radosť prežívajú aj ľudia na Slovensku, čo cítim na diaľku. Teraz nastane čas dobiť trochu baterky pred ďalšími pretekmi,“ povedala Vlhová v prvom rozhovore pre zahraničné televízie.

Shiffrinová s piatym zlatom

Už štvrté zlato v neprerušenej sériii v slalome a celkovo piate na majstrovstvách sveta si vybojovala Američanka Mikaela Shiffrinová. Triumfovala aj v rokoch 2013, 2015 aj 2017. Štyri tituly v slalome získala dosiaľ iba Nemka Christl Cranzová, nie však v sérii, a ešte aj poriadne dávno – ešte v 30. rokoch 20. storočia. Vtedy sa svetové šampionáty v lyžovaní konali v ročných intervaloch.

Shiffrinová mala pred striebornou Švédkou Annou Swennovou-Larssonovou v súčte oboch kôl náskok 58 stotín sekundy. „Cítim sa ako… Bože, je to až smiešne, že tu teraz plačem. Tlačila som na to, čo sa len dalo, lebo som vedela, že musím ísť naplno. Nakoniec som to dokázala, čo som ani neverila. Ani som nebola nervózna, som taká nachladnutá, že nemôžem poriadne dýchať. Hovorila som si, že musím zostať fit a byť čo najviac silná,“ uviedla Mikaela Shiffrinová na webe laola1.at.

Bronzová Vlhová zaostala o 1,03 s. “Petrin výkon sa mi sledoval veľmi príjemne. Do posledného okamihu to bolo dramatické, až do konca sme nevedeli, či vôbec získa medailu. Petre aj jej tímu posielam veľkú gratuláciu. Bronz je vynikajúci. Nikto si totiž pred MS nemyslel, že budeme mať tri medaily. Petra je v perfektnej technickej aj mentálnej forme, načasovanie sezóny jej vyšlo výborne,“ skonštatovala Jana Gantnerová ml, niekdajšia pretekárka a odborná spolupracovníčka RTVS.

Vlhovej bronz je celkovo štvrtou medailou pre Slovensko zo svetových šampionátov v zjazdovom lyžovaní a pri všetkých bola Vlhová. Tá prvá sa zrodila pred dvoma rokmi v tímovej súťaži vo švajčiarskom St. Moritzi a mala strieborný odlesk.

„Zatočené“ a veľmi náročné prvé kolo

Slalomom tradične vyvrcholila ženská časť svetového šampionátu. Z elitnej sedmičky pretekárok bola v prvom kole najrýchlejšie Švajčiarka Wendy Holdenerová. Americká favoritka Shiffrinová zajazdila tretí najrýchlejší čas a úradujúca olympijská šampiónka Frida Hansdotterová bola šiesta.

Švédsko 0 1 0

Dvadsaťtriročná Vlhová odštartovala s číslom 6 a na líderku stratila 0,46 s. „Od začiatku som mala zlý pocit, nechytila som rytmus. Po prvom medzičase som sa rozbehla, ale veľa som stratila na začiatku. Vo výsledkoch je to natesno, všetko je teda otvorené. V druhom kole sa budem snažiť aj riskovať. Nemám čo stratiť, iba získať,“ uviedla Vlhová do mikrofónu RTVS. K náročnosti trate krátko dodala: „Švajčiarsky tréner postavil ´zatočené´ a veľmi náročné prvé kolo. Mali sme to však všetky rovnako postavené.“

Holdenerovej veľká chyba v druhom kole

V druhom kole sa Vlhová vypla k skvelému výkonu. Hoci sa v „zatočenej“ časti nevyhla drobným chybám, v strmšom svahu pustila lyže a v cieli mala veľký náskok 1,36 s pred dovtedy vedúcou Švédkou Hansdotterovou, ktorá avizovala posledné preteky na majstrovstvách sveta v kariére. Napokon obsadila piate miesto.

Potom však nasledovala Shiffrinová a ukázala svoju extratriedu. Najmä v technicky náročných úsekoch si utvorila náskok pred konkurentkami a napokon najrýchlejšou jazdou v 2. kole si vybojovala zlato.

Vlhovú potom predstihla aj Švédka Swennová-Larssonová, ale nie Švajčiarka Holdenerová, ktorá po veľkej chybe neplánovane vycúvala z boja o medaily.

„Na štarte som sa cítila dobre, ale veľmi skoro prišla chyba. Nezvládla som tajming oblúka, išla som do toho priskoro. Už som nemohla viac ovládať vonkajšiu lyžu a preteky sa pre mňa skončili. Samozrejme, som sklamaná, ale nemám si čo vyčítať. Som veľmi spokojná so svojím lyžovaním,“ uviedla Wendy Holdenerová, dvojnásobná zlatá medailistka z MS v Aare.

V celej tejto sezóne Svetového pohára nevyhrala preteky v najtočivejšej disciplíne či jej paralelnej verzii iná pretekárka ako Shiffrinová alebo Vlhová. Američanka v rámci Svetového pohára jasne vedie nad Slovenkou 7:2.

V Aare to skončilo medzi Vlhovou a Shiffrinovou 1:1, obe 23-ročné rovesníčky bojovali proti sebe aj vo štvrtkovom „obráku“Shiffrinová má zlato zo super G, kde Vlhová neštartovala a Slovenka zasa iuž spomínané striebro z kombinácie, kde chýbala Američanka.

MS v zjazdovom lyžovaní 2019 – Aare

• sobota

Slalom žien (1. kolo): 1. Wendy Holdenerová (Švaj.) 57,08 s, 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,11 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,15, 4. K. Liensberger (Rak.) +0,27, 5. Petra Vlhová (SR) +0,46, 6. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,56

Slalom žien (1.+2 . kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:57,05 min, 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,58 s, 3. Petra Vlhová (SR) +1,03, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,43, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,39, 6. Laurence St-Germainová (Kan.) +2,60

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom