Majstrovstvá sveta (MS) v zjazdovom lyžovaní 2019 v Aare - program, výsledky

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Foto: archívne, SITA/AP

Majstrovstvá sveta (MS) v zjazdovom lyžovaní sa v roku 2019 konajú vo švédskom Aare (Åre) od 5. do 17. februára.Na severe Európy rovnako ako pred dvoma rokmi vo švajčiarskom St. Moritzi rozdajú 11 medailových kompletov.

Majstrovstvá sveta (MS) v zjazdovom lyžovaní 2019

program, výsledky

Utorok – 5. februára (super G žien)

• majsterkou sveta v super G sa stala Američanka Mikaela Shiffrinová. V dramatických a mimoriadne vyrovnaných pretekoch zvíťazila s náskokom dvoch stotín sekundy pred Taliankou Sofiou Goggiovou a 5 stotín pred Švajčiarkou Corinne Suterovou.

Streda – 6. februára (super G mužov)

• superobrovský slalom ovládol Talian Dominik Paris. Striebornú medailu si v navlas rovnakom čase s odstupom deväť stotín sekundy vybojovali Rakúšan Vincent Kriechmayr a Francúz Johan Clarey.

Piatok – 8. februára (alpská kombinácia žien)

• v ženskej kombinácii zjazdu a slalomového kola získala striebornú medailu slovenská reprezentantka Petra Vlhová. Majsterkou sveta sa stala Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá úspešne obhájila titul spred dvoch rokov zo St. Moritzu. Holdenerová zdolala Vlhovú iba o 3 stotinky sekundy. Bronz si vybojovala nórska univerzálka Ragnhil Mowinckelová (+0,45).

Sobota  – 9. februára (zjazd mužov)

• jeden z tradičných vrcholov majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach sa skončil nórskym triumfom. Zlatú medailu získal Kjetil Jansrud a striebro len s odstupom dvoch stotiniek sekundy Aksel Lund Svindal. Bronzovú medailu si vyjazdil Rakúšan Vincent Kriechmayr s mankom 33 stotín.

Nedeľa – 10. februára (zjazd žien)

• v zjazde žien obhájila titul Ilka Štuhecová, ktorá tak predĺžila slovinské kraľovanie v najrýchlejšej disciplíne už na troje majstrovstvá sveta. Pred štyrmi rokmi v Beaver Creeku zvíťazila Tina Mazeová, ktorá už medzitým ukončila kariéru. Striebro si v Aare vybojovala Švajčiarka Corinne Suterová, ktorá za víťazkou zaostala o 23 stotín sekundy. Suterová po bronzovej medaile v super G pridala do zbierky už druhý cenný kov z MS 2019. Bronz patrí Američanke Lindsey Vonnovej (+0,49), ktorá sa na záver kariéry predsa len ešte raz dostala na stupne víťazov.

Pondelok – 11. februára (alpská kombinácia mužov)

• majstrom sveta v alpskej kombinácii medzi mužmi sa stal Francúz Alexis Pinturault. V súčte zjazdu a slalomového kola dosiahol výsledný čas 1:47,71 min. Pinturault triumfoval v súťaži univerzálnosti napriek tomu, že po zjazde figuroval až na 24. mieste. Zlato mu zabezpečil druhý najlepší čas v slalome. Francúzi sa tešia z majstra sveta v mužskej kombinácii po 37 rokoch. Na MS v roku 1982 v Schladmingu triumfoval Michel Vion.

Utorok – 12. februára (tímová súťaž)

• reprezentanti Švajčiarska sa po prvý raz v histórii stali majstrami sveta v tímovej súťaži. Na šampionáte vo švédskom Aare vo finále Švajčiari zdolali Rakúšanov pri výsledku 2:2 lepším súčtom časov najlepšieho muža a ženy. V súboji o 3. miesto Taliani zvíťazili nad Nemcami 3:1. Slovenskí reprezentanti v oklieštenom zložení bez Petry Vlhovej obsadili spoločné 5. miesto.

Štvrtok – 14. februára (obrovský slalom žien)

• majsterkou sveta v obrovskom slalome žien sa stala slovenská reprezentantka Petra Vlhová, pre ktorú to bola po striebornej medaile z alpskej kombinácie už druhá medaila. Vlhová v súčte oboch kôl štvrtkových pretekov zdolala o 14 stotín sekundy Nemku Viktoriu Rebensburgovú a o 38 stotín najväčšiu favoritku Američanku Mikaelu Shiffrinovú.

Piatok – 15. februára: obrovský slalom mužov

• majstrom sveta v obrovskom slalome sa stal Nór Henrik Kristoffersen. V dramatických pretekoch Kristoffersen v súčte oboch kôl zdolal o 20 stotín sekundy obhajcu titulu Rakúšana Marcela Hirschera a o 42 stotín Francúza Alexisa Pinturaulta, lídra po prvom kole. Nikto zo štvorice Slovákov na štarte obrovského slalomu sa nedostal do cieľa 2. kola. Adam a Andreas Žampovci sa so súťažou rozlúčili v 2. kole, Matej Falat nenastúpil do 2. kola a Matej Prieložný nebol medzi klasifikovanými už po prvej jazde.

Sobota – 16. februára (slalom žien)

• slalomom tradične vyvrcholila ženská časť svetového šampionátu a slovenská reprezentantka v ňom zavŕšila medailový hetrik, keď sa tešila zo zisku bronzovej medaily. Už štvrté zlato v neprerušenej sériii v slalome a celkovo piate na majstrovstvách sveta si vybojovala Američanka Mikaela Shiffrinová. Pred striebornou Švédkou Annou Swennovou-Larssonovou mala v súčte oboch kôl náskok 58 stotín sekundy. Bronzová Vlhová zaostala o 1,03 s.

Nedeľa – 17. februára: slalom mužov

• majstrom sveta v slalome sa po dvoch rokoch opäť stal Rakúšan Marcel Hirscher. Zvíťazil suverénne s náskokom 65 stotín sekundy pred krajanom Michaelom Mattom a 76 stotín pred ďalším rakúskym slalomárom Marcom Schwarzom. Z dvojice Slovákov do 2. kola nastúpil iba Matej Falat, ktorý s odstupom 9,86 s skončil na 34. mieste. Adam Žampa, ktorý po 1. kole zaostával o priepastných 13,66 s, sa už v druhej jazde nepredstavil.