Musíme sa naučiť vyhrávať, inak sme priemerní, hovorí Kozák

Ďurica
Kaspars Gorkss z Lotyšska (vľavo) v súboji s Jánom Ďuricom. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák s odstupom niekoľkých hodín po utorňajšej remíze národného mužstva v Lotyšsku (2:2) v rámci kvalifikácie o postup na MS 2014 zhodnotil duel v Rige aj súťažné stretnutia pod jeho vedením.

Päťdesiatdeväťročný rodák z Matejoviec nad Hornádom sa stal koučom SR začiatkom júla a na poste šéfa realizačného tímu vystriedal rovnocenné duo Stanislav Griga, Michal Hipp.

So zápasom v Rige je slovenský tréner spokojný iba na polovicu. „Prvý polčas bol z našej strany skutočne veľmi dobrý. Možno aj všetkých novinárov a fanúšikov príjemne zaskočil výkon mužstva. Hráči sa dobre pohybovali, kombinovali, dali dva góly, mali zápas úplne pod kontrolou“, chválil Kozák. Ľutoval, že slovenskí futbalisti nepridali tretí gól.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo zápasu Lotyšsko – Slovensko

Dvojgólové vedenie by národný tím mal udržať

Zmena nastala v druhom polčase, keď domáci hráči zmenili spôsob hry a začali hrať agresívnejšie. „Gól na začiatku druhého polčasu vlial Lotyšom viac síl, zacítili šancu na remízu a naši hráči už nezvládali osobné súboje, ako by som od nich očakával. My sme neboli nebezpeční a súper získal prevahu, čo napokon vyústilo do vyrovnávajúceho gólu. Je to škoda, pretože ak národné mužstvo vedie 2:0, zápas by malo zvládnuť. Mrzí ma zranenie Martina Jakubka, ktorý dokonca nevedel, kde sa nachádza a že dal dokonca gól,“ vyhlásil Ján Kozák.

Niekdajší tréner MFK Košice prezradil, čo ho potešilo viac i menej v kvalifikačných dueloch, ktoré koučoval z pozície kormidelníka národného tímu: „V prvom rade treba povedať to, že od môjho nástupu sme hrali päťkrát na ihrisku súpera, pretože aj v domácom stretnutí s Bosnou a Hercegovinou mali v hľadisku prevahu hostia. Ani v jednom zápase sme nemali domáce prostredie. Keď to tak mám povedať, ani neviem, kedy najbližšie budeme hrať doma, pretože aj v novembri nastúpime dvakrát v prípravných stretnutiach na pôde súperov.“

Tréner zhodnotil jednotlivé zápasy

Kozák
Foto: SITA/AP

Svoje slová Ján Kozák rozmenil na drobné. „Poďme pekne po poriadku. V Bosne a Hercegovine sme odohrali vynikajúci zápas proti silnému mužstvu. V tom meraní síl ma potešil výkon, spôsob boja a dotiahnutie vývoja stretnutia do víťazného konca. V odvetnom zápase v Žiline proti tomu istému súperovi predviedli chlapci od 15. do 45. min najlepší výkon pod mojím vedením. Dovolím si tvrdiť, že keby sme mali skutočne domáce prostredie, Bosna a Hercegovina by u nás nevyhrala. Z tejto prehry som bol trochu sklamaný, ale na druhej strane ma hrial pocit, že ľudia boli spokojní a mali zážitok z dobrého futbalu,“ uviedol kormidelník futbalistov Slovenska.

Gréci nedovolili Slovákom presadiť sa cez obranu. „Čo sa týka zápasu v Grécku, chlapci sa pobili o dobrý výsledok, musíme však rešpektovať ich silu. Tvrdím, že nie je náhoda, aké dosahujú výsledky. Vyhrávať pravidelne 1:0 a nedostávať góly je podľa môjho názoru veľké umenie a nie náhoda. Moji hráči dreli, snažili sa, ale prepracovaná grécka defenzíva im nedovolila sa presadiť,“ zhrnul Kozák.

Podľa slov J. Kozáka mu tieto stretnutia dali veľa. „Mohol som si na hráčoch otestovať, ako reagujú, keď vyhrávajú, keď prehrávajú, keď súper zvolí agresívny štýl hry. Pokiaľ boli chlapci na ihrisku kompaktní a mali dostatok síl, ukázali, že vedia hrať futbal. Keď sa dá dokopy partia, ktorá si bude rozumieť, navzájom si fandiť, žičiť a utvorí sa dobrý kolektív, tak má na to, aby súperila aj s tými najlepšími mužstvami. Dôležité bude, aby sa chlapci naučili vyhrávať, pretože zatiaľ sme iba priemerný tím, ktorý raz vyhrá, raz remizuje a podobne. Ak to chceme niekam dotiahnuť, musíme sa naučiť vyhrávať,“ dodal Ján Kozák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KozákJán Kozák st.Michal HippStanislav Griga
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia