Na cestách sa tvoria záveje, nasnežiť má 40 centimetrov

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na piatok viaceré výstrahy pred vetrom aj snežením.

Takmer pre celé stredné Slovensku platia výstrahy prvého stupňa pred vetrom, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť až 90 kilometrov za hodinu. Pre okresy Poprad, Brezno, Banská Bystrica, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín platí

výstraha druhého stupňa pred vetrom

. Rýchlosť vetra tam môže v nárazoch dosiahnuť 90 až 108 kilometrov za hodinu. Tento stav má platiť do dnešnej polnoci.

Piatok
Foto: Shmu.sk

V spomínaných okresoch spolu s okresmi Martin a Turčianske Teplice platí aj

výstraha druhého stupňa pred snežením

. Výška nového snehu tam môže dosiahnuť 25 až 40 centimetrov. Tento stav má platiť do soboty približne do 3:00.

Piatok
Foto: Shmu.sk

Pre väčšinu územia západného a stredného Slovenska platí tiež výstraha prvého stupňa pred snežením. Výška nového snehu tam môže dosiahnuť 15 až 25 centimetrov. Tento stav má platiť rovnako do soboty do približne 3:00. Zároveň na spomínanom území hrozí aj

vytváranie závejov a snehových jazykov

.

Piatok
Foto: Shmu.sk

V rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku nad pevninou sa bude presúvať podružná tlaková níž zo severného Jadranu cez naše územie na severovýchod. Piatok bude prevažne zamračený a na väčšine územia napadne sneh. V nížinách sa môže prechodne vyskytovať aj dážď so snehom, alebo dážď. Miestami budú zrážky výdatné.

Nočná teplota klesne na -1 až -6 stupňov Celzia a denná teplota dosiahne -1 až +4 stupne Celzia. Fúkať bude juhovýchodný vietor rýchlosťou 11 až 25 kilometrov za hodinu, ojedinele v nárazoch okolo 10 až 25 kilometrov za hodinu.

Na hrebeňoch hôr nás potrápi búrlivý vietor až víchrica. Popoludní sa na západnom Slovensku zmení smer vetra na severozápadný a postupne začne slabnúť. Lokálne sa môžu tvoriť na cestách snehové jazyky alebo záveje.

Piatok
Foto: Shmu.sk

Slovensko zostane aj v sobotu v oblasti nízkeho tlaku, pričom sa podružná tlaková níž spolu s frontálnym systémom bude presúvať nad Pobaltie. Spočiatku nás čaká prevažne zamračené počasie a sneženie, v nížinách aj dážď so snehom. Miestami budú zrážky výdatné. Cez deň bude v západnej polovici krajiny postupne

prevažne polooblačno a len ojedinele hrozia prehánky.

Počasie - sobota
Foto: Shmu.sk

Nočná teplota klesne 0 až -5, na juhu stredného a na východnom Slovensku okolo +1 stupňa Celzia. Denná teplota vystúpi na -1 až +5 stupňov Celzia, na severe miestami aj chladnejšie. Zafúka severozápadný až severný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu, pri ktorom sa ešte môžu lokálne tvoriť na cestách snehové jazyky alebo záveje.

Výstraha pred snežením
Foto: Shmu.sk

V nevýraznom poli nízkeho tlaku zostane naše územie aj v nedeľu. Prvý februárový deň bude polooblačný až oblačný, zrána miestami hmlisto. Ojedinele očakávajte slabé zrážky. V noci sa bude teplota pohybovať v rozmedzí -9 až -14 stupňov Celzia, na východe okolo -7 stupňov Celzia. Denná teplota dosiahne -3 až +3 stupne Celzia.

Počasie - nedeľa
Foto: Shmu.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom