Aktualizované: Na Slovensku našli ďalšie potraviny so škodlivým fipronilom

Obchod, nakupovanie
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované: 18:45

BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) – V rámci cielenej kontroly potravín zameranej na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín našli slovenskí potravinoví inšpektori dva výrobky obsahujúce nadlimitné množstvo fipronilu.

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) vykonali v prevádzke Zeelandia s.r.o. Rozhanovce odber vzoriek potravín. Po analýze identifikovali dva produkty so zistenou prítomnosťou zvyškov pesticídu fipronil. Oba produkty pozastavili a stiahli z trhu.

Intenzívne kontroly

V prvom prípade išlo o produkt „Vaječná melanž tekutá pasterizovaná“ s dátumom spotreby 21. septembra 2017 a šaržou L 6183-0. Krajinou pôvodu je Nemecko, dodávateľom nemecká spoločnosť EIPRO-Vermarktung GmbH & KG. V druhom prípade išlo o produkt „Vaječný žĺtok tekutý á 10 kg“ s dátumom spotreby 2. septembra 2017 a šaržou 6191-0. Krajinou pôvodu bolo opäť Nemecko a dodávateľom EIPRO-Vermarktung GmbH & KG.

„Po prepuknutí kauzy s holandskými vajciami obsahujúcimi pesticíd fipronil sme sa rozhodli zintenzívniť kontroly bezpečnosti potravín pochádzajúce z iných krajín,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Všetkým dodávateľom potravín odporúča, aby stavili na overené produkty od overených dodávateľov.

Kontrolujte svoj nákup

Matečná po skončení rokovania vlády uviedla, že zatiaľ nevedia potvrdiť, či sa tieto nakazené produkty k spotrebiteľom dostali alebo nie. „Chcela by som vyzvať obchodníkov, aby zvážili, čo dovážajú na slovenský trh,“ uviedla.

Ak obchodníci nájdu vo svojich skladoch nakazené produkty, majú ich zo skladov stiahnuť sami, bez toho, aby museli prísť na inšpekciu kontrolóri zo ŠVPS. „Spotrebiteľ nech sa pozerá, čo kupuje, naše vajcia v chove máme skontrolované, takéto chemické látky a pesticídy sa nepoužívajú,“ pripomenula Matečná.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR