Na Slovensku sú škodlivé výrobky, vo sviečkovej našli ortuť

Škodlivá sviečková zo Španielska
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) varuje spotrebiteľov pred škodlivou sviečkovou zo Španielska. Bratislava, 17. február 2015. Foto: SITA/ÚVZ SR

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) varuje spotrebiteľov pred škodlivou sviečkovou zo Španielska. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa úradu Lenka Skalická, Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF) Českej republiky ich upozornil na prítomnosť zvýšeného množstva ortuti vo výrobku Black Marlin steak – sviečková, hlbokozmrazená, 350 g.

Výrobcom produktu je Kimbex s.r.o., Salounova 40, 703 00 Ostrava – Vítkovice, Česká republika a dodávateľom Maravilla Congelados, s.a., ES 12.08928/PO, Lonja Grandes Peces y Gajura, of. 15, Vigo – Pontevedra, Španielsko. V Českej republike produkt stiahli z trhu.

Obrazom: Úrad verejeného zdravotníctva varuje pred týmito výrobkami

Zvýšený obsah ortuti zaznamenali aj v produkte Black Marlin SIRLOIN steak, názov na obale: black marlin tenderloin Makaira spp., hlbokozmrazená, 350 g. Výrobcom produktu je Kimbex s.r.o., Salounova 40, 703 00 Ostrava – Vítkovice, Česká republika a dodávateľom Comercial Pernas, s.l., C/Coruna 24-1A, Vigo – Pontevedra, Španielsko.

Výrobky boli na Slovensku distribuované do reťazca METRO Cash&Carry SR s.r.o. ÚVZ SR požiadal regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike, aby sa pri výkone kontrol v zariadeniach spoločného stravovania, ktoré nakupujú potraviny v predajniach METRO Cash&Carry SR s.r.o zamerali aj na výskyt predmetného nevyhovujúceho výrobku a overili si jeho stiahnutie z trhu.

Vyjadrenie spoločnosti METRO:

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal varovanie, že v reťazci METRO Cash & Carry SR môžu byť v predaji rybacie steaky (Black Marlin Steak – „Sviečková“, výrobca Kimbex, s.r.o., Ostrava) s vysokým obsahom ortuti. Šarža, ktorej sa varovanie týkalo, však v sieti METRO v predaji nikdy nebola. Spoločnosť METRO berie bezpečnosť potravín veľmi vážne. Preventívne stiahla z predaja všetky ostatné šarže daného výrobku a dala ich na vlastné náklady otestovať v laboratóriu. Výsledky očakáva v najbližších dňoch. Zákazníci, ktorí majú obavy o kvalitu zakúpených rybích steakov, môžu tieto výrobky vrátiť v ktorejkoľvek predajni METRO na Slovensku, pričom im bude preplatená plná cena“ povedal za spoločnosť METRO Martin Jaroš.

Objavili aj škodlivú kozmetiku

Úrad verejného zdravotníctva SR varuje spotrebiteľov tiež pred viacerými druhmi škodlivej kozmetiky. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa úradu, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Dánsku, Bulharsku a vo Veľkej Británii.

Prvým výrobkom je deodorant Neutral Deo Roll-on od výrobcu Unilever z Veľkej Británie. Výrobok sa predáva v 50 mililitrových baleniach bielej farby s modrou potlačou. Vo výrobku zistili prítomnosť patogénneho mikroorganizmu (Burkholderia), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Druhým produktom je rúž na pery Mina Lipstick / MINA pôvodom z Číny. Vo výrobku zistili prítomnosť látky kadmium, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Výrobky obsahujú hydrochinón

Tretím produktom je výrobok na bielenie pokožky Peau Claire Créme de Beauté Traitante. Výrobok sa predáva v bielom tégliku s modrými nápismi. Hygienici v produkte zistili prítomnosť látky hydrochinón, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Škodlivý je aj výrobok na bielenie pokožky Advanced Complex Fade Gel od výrobcu Clear Essence. Výrobok sa predáva v čiernej tube, ktorá je zabalená v ružovej škatuľke. Vo výrobku zistili hydrochinón.

Piatym škodlivým výrobkom je výrobok na bielenie pokožky Active Harmonie Réparateur Lait Corporel od značky QEI+. Výrobok sa predáva v 500 mililitrových bielych fľaškách s popisom Multi-vitamin toning body lotion with carrot oil. Vo výrobku rovnako zistili hydrochinón. Podľa ÚVZ je možné, že sa uvedené výrobky vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR