Najvyšší súd potvrdil tresty pre sýkorovcov, v senáte nastal konflikt medzi Harabinom a Farkašom

Súd
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com
  • aktualizácia 13. jún, 14:20

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR na stredajšom verejnom zasadnutí potvrdil vinu aj tresty pre členov zločineckej skupiny známej ako sýkorovci. Znamená to, že šéf skupiny Róbert Lališ, známy ako Kýbel, a člen skupiny Ivan Cupper, prezývaný Vincko, si vo väzení majú odsedieť doživotné tresty.

Ďalší člen skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus, pôjde do väzenia na 23 rokov. Súd potvrdil aj vinu Alojza Kromku, zvaného Lojzo Čistič. Súd mu však trest neuložil, keďže si už odpykáva doživotný trest. Rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné. Jozefa R., zvaného Čapica, ktorý si odpykáva trest v Maďarsku a nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, súd v utorok vylúčil na samostatné konanie.

Presvedčivé dôkazy

Predseda senátu Pavol Farkaš skonštatoval, že dôkazy v tejto trestnej veci boli získané zákonným spôsobom a prvostupňový súd, teda Špecializovaný trestný súd, starostlivo zvážil všetky okolnosti prípadu.

„Výrok o vine bol založený na presvedčivých dôkazoch,“ zdôraznil. Obhajoba v priebehu konania namietala niektorých svedkov, ktorých označili za „kajúcnikov, ktorí sa chcú vykúpiť“.

Podľa predsedu senátu však „spolupracujúci svedkovia neusvedčovali len obžalovaných, ale aj samých seba, a to pri závažných trestných činoch“. Pokiaľ ide o zákonnosť senátu, na ktorej problematickosť poukazoval člen senátu Štefan Harabin, vec po opätovnom verdikte Špecializovaného trestného súdu prišla na NS SR podľa Farkaša v januári tohto roku, keď už platil nový rozvrh práce.

Špecializovaný trestný súd v tomto prípade obžalovaných uznal za vinných v novembri 2017, pričom doživotný trest dostal aj Jozef R. Rovnaký verdikt vyriekol aj v marci 2016 a v apríli 2017. Najvyšší súd však verdikty dvakrát zrušil.

Konflikt v senáte

Na začiatku stredajšieho verejného zasadnutia s údajným vedením zločineckej skupiny sýkorovcov nastal medzi členmi senátu konflikt.

„Člen senátu bez toho, aby mu predseda senátu udelil slovo, svojvoľne oslovil obžalovaného Kromku s tým, či namieta nezákonnosť senátu,“ povedal predseda senátu Pavol Farkaš o členovi senátu Štefanovi Harabinovi s tým, že mu „neprípustným spôsobom vkladá odpovede do úst“.

Harabin na to reagoval s tým, že predseda klame. „Zneužívate, že pojednávanie sa nenahráva,“ povedal zvýšeným hlasom. Následne požadoval, aby sa k situácii vyjadrili procesné strany, obžalovaní, ako aj členovia eskorty.

Problém sa týka zmeny jedného sudcu v senáte, ktorou v utorok argumentoval obžalovaný Alojz Kromka. Harabin v tejto súvislosti uviedol, že predseda senátu túto námietku nezaprotokoloval, respektíve ju protokoloval „hmlisto“.

Skupina pôsobila v Bratislave a okolí

Súd uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roku 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Na pojednávaní odmietol vypovedať, prečítal iba sedemstranové stanovisko. V ňom odmietol tvrdenia, že bol šéfom zločineckej skupiny a rozdelil teritória pôsobnosti jednotlivých skupín, keď sa mal ujať šéfovania skupiny po smrti Sýkoru.

Tvrdil, že nikomu nedával peniaze za zločinné skutky. Ľudí zamestnával ako vodičov a personál vo svojich firmách. S vraždami Romana Deáka, bratov Diničovcov a ďalších konkurentov nemal nič spoločné. S bratislavským podnikateľom Marekom T., pôvodne žalovaným za objednávku Deákovej vraždy, na túto tému nikdy nerokoval a žiadne peniaze od neho nezobral, tvrdil.

Pojednávanie bez Jozefa R.

Hlavné pojednávanie so sýkorovcami sa začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta Lališa, Martina Biháriho a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Biháriho, zvaného Rus a o dva týždne v Nemecku Lališa.

Tým sa proces predĺžil. Na pojednávaní nebol prítomný Jozef R., ktorý je vo výkone trestu odňatia slobody na doživotie v Maďarsku za trestnú činnosť u našich južných susedov.

Momentálne ja na Špecializovanom trestnom súde na Kýbla a jeho komplicov podaná obžaloba aj pre ďalšie vraždy a trestné činy. Pojednávanie v tejto veci však ešte nezačalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol FarkašRóbert LališŠtefan Harabin