Na východnom Slovensku prijali pre osýpky mimoriadne opatrenia aj v autobusovej doprave

Autobus
Foto: ilustračné, Thinkstock

MICHALOVCE 18. júla (WebNoviny.sk) – Poskytovateľ mestskej a prímestskej autobusovej dopravy spoločnosť ARRIVA prijala pre epidémiu osýpok na východnom Slovensku mimoriadne opatrenia. Dopravca vydezinfikoval interiér všetkých prímestských a mestských autobusov premávajúcich v okresoch Michalovce, Trebišov a Sobrance.

Epidémia sýpok

Aby zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy, vybavili svojich vodičov v autobusoch špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami. Dopravca zároveň zabezpečil očkovanie proti osýpkam pre všetkých zamestnancov.

Ako informoval generálny riaditeľ spoločnosti ARRIVA Michalovce Gejza Sačko, ich autobusy pravidelne na jar a na jaseň dezinfikujú. „Vzhľadom na mimoriadnu situáciu epidémie osýpok, ktorú vyhlásili minulý týždeň pre okres Michalovce, sme opätovne vydezinfikovali naše autobusy a bezodkladne prijali aj ďalšie potrebné opatrenia,“ dodal.

Epidémia osýpok na Zemplíne naďalej trvá, preto ostáva v platnosti mimoriadna situácia, zákaz hromadných verejných akcií a ďalšie z vyše sto protiepidemických opatrení.

Ako informovala prednostka Okresného úradu Michalovce a šéfka krízového štábu Jana Cibereová, zákaz konania verejných zhromaždení a podujatí, ktorý platí v Michalovciach od minulého týždňa, rozšíril na dnešnom rokovaní okresný krízový štáb aj na mesto Strážske a obec Laškovce. Krízový štáb bude opäť rokovať 31. júla.

Prijaté opatrenia

V okresoch Michalovce a Sobrance k dnešnému dňu zaznamenali 243 prípadov ochorenia, z toho hospitalizovali 190 ľudí. Nik z pacientov nezomrel, hoci sa vyskytli menej vážne komplikácie. Až 80 percent chorých tvoria deti. Najväčšie ohnisko a najviac postihnutých je na Mlynskej ulici v lokalite Angi mlyn, kde žije rómska komunita. V Michalovciach odvolali viaceré kultúrne a spoločenské podujatia vrátane športových.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas uviedol, že nad epidémiou zatiaľ nezvíťazili. „Preto až do 31. júla ostávajú v platnosti všetky doteraz prijaté opatrenia, hoci nastalo mierne zlepšenie,“ povedal Mikas. Za úspech považuje, že sa epidémia zatiaľ nerozšírila do iných okresov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas