Na západe sa zarába o stovky eur viac ako na východe, najmenšie platy sú v Prešovskom kraji

Podnikanie, peniaze
Ak občan so sumou 10-tisíc eur a viac, alebo jej ekvivalentom v inej mene, bez vyzvania ich musí ohlásiť hraničnému colnému úradu na predpísanom tlačive. Foto: www.thinkstockphotos.com

KOŠICE 27. septembra (WebNoviny.sk) – Obyvatelia stredného a východného Slovenska môžu vo štvrtok v Košiciach až do 19:30 navštíviť druhý ročník Profesia days, kde vyše sto vystavovateľov ponúka voľné pracovné miesta.

Ako informovala na tlačovej besede pred otvorením veľtrhu riaditeľka Profesie Ivana Molnárová, existujú veľké rozdiely medzi krajmi v ponuke pracovných miest, ale aj v platoch a mobilite pracovnej sily.

Kým v Bratislavskom kraji je na trhu práce voľných 116 464 miest, v Košickom kraji je ich 26 541, Prešovskom 19 469 a Banskobystrickom 18 985. Napriek tomu uchádzači z košického regiónu, najmä z Košíc, majú minimálny záujem vycestovať za prácou do iných krajov, pritom je tu najvyššia konkurencia pri uchádzaní sa o pracovné miesto,“ uviedla Molnárová.

O veľtrh je väčší záujem ako vlani

Košičania chcú pracovať doma. Naopak, najnižší záujem o prácu v kraji svojho bydliska majú uchádzači z Prešovského kraja, pričom až štvrtina sa zaujíma o prácu inde.

Molnárová poukázala na skutočnosť, že kým zamestnanec v Bratislavskom kraji má priemerný základný plat v hrubom 1 388 eur, v Košickom kraji je to o 350 eur menej. Ešte nižší základný plat majú zamestnanci v Banskobystrickom kraji – 989 eur a najnižší priemerný základný plat je v Prešovskom kraji – 944 eur.

Ako informovala hovorkyňa profesie Nikola Richterová, o veľtrh je väčší záujem ako vlani, keď evidujú vyše 7 000 registrovaných účastníkov.

Zamestnancov hľadá vyše 100 firiem

Na veľtrhu hľadá zamestnancov vyše 100 firiem, najviac ponúkaných miest je z oblasti výroby – 35, informačno-komunikačných technológií – 32 a administratívy – 26. Na minuloročnom premiérovom ročníku Profesia days Košice sa zúčastnilo 5 000 ľudí. Vystavovalo na ňom 70 zamestnávateľov.

Návštevníci majú popri stánkoch so zamestnávateľmi k dispozícii pestrý program. Čakať na nich budú na hlavnom pódiu slovenské osobnosti z rôznych oblastí.

Medzi nimi raper a stand-up komik Bekim, vystúpi aj naša najúspešnejšia basketbalistka Zuzana Žirková, či spoluzakladateľ značky Gym Beam Oliver Juhasz a ďalší. Uchádzači sa tu môžu inšpirovať úspešnými príbehmi.

Spoločnosť Profesia organizuje veľtrh Profesia days už deväť rokov. Podujatie sa rokmi rozšírilo a okrem Bratislavy sa koná aj v Prahe, Košiciach a v Žiline. Organizátori očakávajú nielen nezamestnaných, ale aj študentov, ľudí po päťdesiatke, absolventov, ale aj tých, čo dnes prácu majú a zaujímajú sa o svoje napredovanie na trhu práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Žirková