Najvyšší súd sa bude zaoberať odvolaním bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika, stále má na krku obvinenia

Dušan Kováčik
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.

Najvyšší súd SR sa má vo štvrtok 19. mája zaoberať odvolaním bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika voči neprávoplatnému odsúdeniu. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že verejné zasadnutie v tejto veci je predbežne vytýčené aj na piatok 20. mája.

Bývalý špeciálny prokurátor je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov a z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Makóovi odovzdal informácie

Kováčika súd uznal za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a údajnej prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti.

Kováčika prepustili na slobodu

Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie.

Bývalý špeciálny prokurátor bol od svojho zadržania na jeseň 2020 stíhaný väzobne. Najvyšší súd SR ho však v marci tohto roku prepustil na slobodu s monitorovacím náramkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikJán ČurillaĽubomír KudličkaĽudovít MakóPamela ZáleskáPavol Konkoľ
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry