Boeing odškodní pozostalých po havárii Ethiopian Airlines, pri ktorej zahynuli aj štyria Slováci

Boeing 737
Boeing 737 spoločnosti Ethiopian Airlines. Foto: ilustračné, SITA/AP

Spoločnosť Boeing dá rodinám zasiahnutým dvoma haváriami strojov 737 Max v Indonézii a Etiópii odškodné vo výške sto miliónov dolárov (88 miliónov eur). Peniaze, ktoré bude vyplácať počas niekoľkých rokov, sú nezávislé od žalôb, ktoré po nehodách nasledovali.

O život prišli stovky ľudí

Obe nešťastia pripravili o životy dokopy 346 ľudí. Financie pôjdu na vzdelávanie a životné výdavky rodín, ako aj komunitné programy, uviedla spoločnosť.

Boeingy 737 Max nelietajú od marca, keď havaroval stroj spoločnosti Ethiopian Airlines. Zomrelo všetkých 157 osôb na palube, medzi nimi štyria Slováci.

Dve letecké tragédie

Išlo pritom už o druhú leteckú tragédiu zahŕňajúcu takmer identické lietadlo v rozpätí piatich mesiacov. Haváriu stroja spoločnosti Lion Air, ktorý sa zrútil pri Indonézii v októbri, neprežilo 189 ľudí.

Vyšetrovatelia pripisujú vinu stabilizačnému systému lietadla a Boeing spolupracuje s úradmi na vylepšení softvéru. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) uviedol, že pozastavenie letov stroja Max zruší len vtedy, ak bude lietadlo považovať za bezpečné, a nijaký termín zatiaľ nie je stanovený.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BoeingEthiopian Airlines