Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou sa dočká opravy, výsledná suma je nižšia ako predpokladaná hodnota

Župan Lunter zhodnotil svoj prvý rok vo funkcii, podarilo sa realizovať viaceré programové priority
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter. Foto: archvíne, SITA/Jakub Julény.

Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK) sa podarilo zazmluvniť zhotoviteľa, ktorý okamžite začne opravovať poškodený úsek cesty II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou.

Nevybrali tú najnižšiu ponuku

Dodávateľom je spoločnosť Skanska SK, a.s., ktorá s BBSK uzavrela zmluvu na sumu približne 7,5 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty, čo je o 1,5 mil. eur nižšia suma ako predpokladaná hodnota od Útvaru hodnota za peniaze pri Ministerstve financií SR. Na piatkovom brífingu v Banskej Bystrici to uviedli predstavitelia BBSK a dodávateľskej spoločnosti.

„Naším najdôležitejším kritériom bola zodpovednosť firmy a naše skúsenosti s tým, ako rýchlo vie nastúpiť a plniť si svoje sľuby v podpísanej zmluve,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter.

Podľa podpredsedu župy Ondreja Luntera nevybrali tú najnižšiu ponuku, lebo v nej nebolo počítané s vodozádržnými opatreniami a projekt bol označený ako rizikový.

„Z pozície zhotoviteľa sme si vedomí, že táto stavba je nielen projekčne a technologicky extrémne náročná, ale aj z pohľadu časového, a sme si vedomí tejto priority. Stavba je rozdelená na dve etapy, pričom cieľom prvej je sprejazdnenie cesty v jednom profile. Budeme robiť všetko pre to, aby sme to zrealizovali čo najskôr,“ uviedla podpredsedníčka predstavenstva Skanska SK Magdaléna Dobišová s tým, že kapacity nasadzujú okamžite a prvá etapa má byť ukončená do konca roka. Celkové dokončenie cesty v obidvoch profiloch má byť v septembri 2021.

Cesta je vážne poškodená

V prvej etape sanácie má byť podľa podkladov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie dočasne sprejazdnená cesta II/531 v jednom jazdnom pruhu tak, aby bol možný prejazd osobných vozidiel a autobusov.

„Po zrealizovaní podrobného inžiniersko-geologického prieskumu bude konštrukcia verifikovaná a navrhnutá do finálneho trvalého stavu druhá etapa trvalé sprejazdnenie cesty II/531 v dvoch jazdných pruhoch,“ uvádza sa v pokladoch.

Cesta II/531 v okrese Revúca medzi Muráňom a Prednou Horou bola zničená po intenzívnej stacionárnej búrke s prívalovým dažďom v nedeľu 28. júna. Cestná komunikácia je vážne poškodená medzi 24. a 29. kilometrom tak, že polovicu cesty odplavila prívalová voda aj so zvodidlami.

Druhá polovica je podmáčaná a nestabilná, preto je z nej vylúčená všetka doprava v úseku Muráň – Predná Hora. Neprejazdná cesta komplikuje život ľuďom dochádzajúcim za prácou do rekreačných zariadení a tiež do liečebne na Prednej Hore. Obchádzková doprava pre kamiónovú dopravu je 85 kilometrov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterMagdaléna Dobišová
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajMF Ministerstvo financií SRÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)