Oprava cesty Muráň - Predná hora bude stáť osem miliónov eur a podľa Matoviča ešte menej (video)

Igor Matovič
Reprofoto: www.facebook.com

Cena za opravu cesty 2. triedy medzi Muráňom a Prednou Horou, ktorú zničili prudké prívalové zrážky koncom júna, bude stáť namiesto 19 miliónov eur, ktoré pôvodne žiadal od vlády banskobystrický župan Ján Lunter, maximálne 8 miliónov eur.

Reálna cena je nižšia

Túto maximálnu cenu opravy cesty vypracoval Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri Ministerstve financií SR. Informovali o tom na dnešnej tlačovej besede premiér Igor Matovič a minister financií Eduard Heger.

Predseda vlády upozornil, že reálna cena opravy predmetného úseku verejnej komunikácie môže byť dokonca nižšia, ak na základe verejnej výzvy pošlú stavebné firmy do piatich pracovných dní na Ministerstvo financií SR ešte lepšie cenové ponuky.

„Starým zvykom, ktoré tu platili 12 rokov, je koniec. Pokus bol získať 19 miliónov eur, realita maximálne bude len 8 miliónov eur,“ zdôraznil Matovič.

Najlepšia ponuka na opravu cesty

„Sme vládou, ktorá sa bude zaoberať tým, čo koľko stojí a či naozaj to, čo nám niekto ponúka, skutočne má takú hodnotu,“ zdôraznil minister financií, ktorého rezort najlepšiu ponuku na opravu zničenej cesty medzi Muráňom a Prednou Horou posunie banskobystrickému Vyššiemu územnému celku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Ak banskobystrická župa vyberie nakoniec inú ponuku, to už bude jej vec. My sme vyslali jasný signál, že štát chce byť nápomocný aj v lokálnych problémoch, ale zároveň chceme financie využívať efektívne, lebo chceme šetriť peniaze občanov, daňových poplatníkov,“ dodal Igor Matovič. Podľa šéfa rezortu financií aj tento príklad ukazuje, že „ak sa pýtame na oprávnenosť ceny, tak tá začne klesať“.

Župa nesúhlasí

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) nesúhlasí s tvrdeniami premiéra a ministra financií, ktoré súčasné vedenie kraja spájajú s netransparentnými praktikami a bývalými vládami.

„Nie je pravda, že komunikácia smerom k vláde začala až v polovici augusta – prvé listy ministrovi dopravy a ministrovi vnútra odišli z BBSK ešte začiatkom júla. Ďalšie listy odišli v polovici júla, už aj ministrovi financií,“ uvádza vedenie župy s tým, že tiež nie je pravda, že BBSK mal v polovici augusta vytypovanú firmu, ktorej chcel zadať zákazku za 19 miliónov eur.

BBSK od vlády nepožadoval konkrétnu sumu vo výške 19 miliónov eur. „Táto suma bola prvotným odhadom projektantov ešte v lete pred komplexnou štúdiou, pár týždňov po tom, ako k mimoriadnej situácii prišlo. Ako odhad sme ju od samotného začiatku komunikovali aj smerom k verejnosti a aj smerom k premiérovi,“ pokračuje vedenie BBSK.

Navrhli ešte ďalšiu úsporu

Projektová dokumentácia, ktorú objednal a nechal vypracovať BBSK, a ktorú následne posudzoval Útvar hodnoty za peniaze, už pracuje so sumou za rekonštrukciu vo výške 9 705 849,48 milióna eur.

Táto projektová dokumentácia bola kraju doručená 14. septembra a následne ju postúpil Útvaru hodnoty za peniaze. Ten po jej preštudovaní navrhol ešte ďalšiu úsporu, ktorej presná výška však doposiaľ nebola kraju písomne doručená.

„Napriek tomu, že BBSK mohol vybrať a zazmluvniť akéhokoľvek zhotoviteľa okamžite po dodaní projektovej dokumentácie – teda prakticky už 14. septembra, súhlasili sme s posúdením projektu Útvarom hodnoty za peniaze, pretože ani nám nie sú peniaze ľudí a daňových poplatníkov ľahostajné,“ uvádza banskobystrická župa s tým, že tak urobila v dobrej viere a napriek tomu, že reálne hrozí, že počas zimy zostanú desiatky ľudí odrezaných od sveta, že bude ohrozená prevádzka liečebne na Prednej Hore, ktorá pri liečbe závislostí dosahuje mimoriadne výsledky a že hrozí, že sa ľudia verejnou dopravou nedostanú do škôl, k lekárom či do zamestnania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajMF Ministerstvo financií SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti