Cesty v Košickom kraji sa dočkali nového asfaltového koberca, boli v dezolátnom stave

oprava cesty, rekonštrukcia, cestári
Foto: ilustračné, Getty Images

Košický samosprávny kraj ukončil pred zimou posledné veľkoplošné opravy ciest za viac ako 300-tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková. V okrese Košice – okolie prešli ešte na jeseň opravou dva väčšie úseky ciest. Nový asfaltový koberec dostala cesta od Veľkej Idy po hranicu mesta Košice. Opravu 2,3 kilometra dlhého úseku robili koncom októbra, stála 160-tisíc eur a financoval ju kraj zo svojho rozpočtu.

Neslávne známa cesta

Táto cesta bola neslávne známa mnohými výtlkmi, ktoré boli rok čo rok plátané. Takéto riešenie opráv ciest nie je komfortné ani pre vodičov, ani ekonomicky výhodné pre župu. V tomto roku sme preto viaceré cesty, vrátane tejto, neopravovali lokálne, ale rozhodli sme sa pre veľkoplošné opravy. Verím, že vďaka tomu bude cesta opäť bezpečnejšia a pohodlnejšia,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Táto cesta bola vo veľmi zlom stave, preto ju vodiči využívali len vo výnimočných prípadoch. Vďaka novému asfaltovému kobercu sa tu zvýši bezpečnosť a plynulosť premávky. Veríme, že rovnako zodpovedne sa zachová aj mesto Košice a zrekonštruuje cestu vedúcu zo Šace do Veľkej Idy, ktorú má vo svojom vlastníctve, nakoľko tá sa pomaly stáva neprejazdnou,“ uviedol starosta obce Veľká Ida Peter Nagy.

Bola v dezolátnom stave

Koncom októbra ukončil kraj aj veľkoplošnú rekonštrukciu cesty v Sadoch nad Torysou. Nový dvojvrstvový mikrokoberec dostal úsek od okresnej hranice mesta Košice po časť obce – Byster. „Táto cesta nebola opravovaná minimálne dvadsať rokov, bola v dezolátnom stave. Sme preto radi, že sa po takom čase dočkala nového koberca a že sa opravu podarilo dokončiť ešte pred zimou,“ povedala starostka Sadov nad Torysou Iveta Tomková. Náklady na opravu úseku dlhého 3,2 kilometra sa vyšplhali na takmer 150-tisíc eur.

Väčšina cesty sa nachádza v extraviláne, zhotoviteľ opravoval úsek studenou technológiou, vďaka ktorej by sa mali zlepšiť protišmykové vlastnosti vozovky. Na budúci rok chceme opraviť aj nadväzujúci úsek v Olšovanoch,“ spresnil Trnka.

Oprava mosta cez Olšavu

Dodal, že v týchto obciach kraj v rámci investičných akcií pripravuje aj opravu mosta cez rieku Olšava a riešenie zosuvu v Sadoch nad Torysou.

Okrem týchto dvoch úsekov prešli v tomto roku súvislou opravou v okrese Košice – okolie aj cesty v intraviláne obce Herľany v smere na Rankovce, v obci Háj, Turni nad Bodvou, Košickej Polianke, príjazdová cesta na rampu v Kostoľanoch nad Hornádom, v Kysaku aj Obišovciach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Trnka