Kamióny blokovali viaceré hraničné priechody, autodopravcovia pokračujú v štrajku (foto)

Kamióny, štrajk autodopravcov
Pohľad na kamióny blokujúce cestu z Košíc v smere do Maďarska v rámci pokračujúceho štrajku zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) proti daňovému zaťaženiu, ktorý podporili tiež zástupcovia Iniciatívy poľnohospodárov. Košice, 9. január 2020. Foto: SITA/Ivan Fleischer
  • aktualizované 13. januára 14:53

Autodopravcovia začali v nedeľu okolo 22:00 blokovať viaceré cestné hraničné priechody pre medzinárodnú kamiónovú dopravu, teda na diaľniciach a cestách prvej triedy.

V pondelok popoludní však blokádu ukončili, aby mohli rokovať o svojich požiadavkách. Podpredseda Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Stanislav Skala v pondelok informoval, že po zrušení blokovania priechodov kamiónmi sú pripravení na rokovanie s predsedom vlády.

V štrajku trvajúcom od 7. januára však naďalej pokračujú, pokiaľ nedosiahnu splnenie svojich dvoch požiadaviek – zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta.

Rokovanie s autodopravcami predtým podmienil premiér Peter Pellegrini po stretnutí so štyrmi ministrami a policajným prezidentom tým, že hraničné priechody budú opäť voľne prejazdné a cestná premávka bude plynulá.

„Podmienka je splnená, kolegovia uvoľnili prejazd kamiónov a v tejto chvíli čakáme pozvanie od pána premiéra a príslušných ministrov, aby sme si mohli navrhované požiadavky prebrať za rokovacím stolom,“ povedal prezident Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič.

Skala uviedol, že rokovanie s premiérom by sa mohlo uskutočniť ešte v pondelok. Predseda vlády totiž uviedol, že do hodiny po uvoľnení hraničných priechodov sú spolu s ministrami ochotní rokovať s autodopravcami.

Premiér o požiadavkách autodopravcov

Kamióny podľa zástupcu UNAS zostávajú pri hraničných priechodoch napriek uvoľneniu ich prejazdnosti. Skala povedal, že stále trvajú na svojich požiadavkách, okrem zníženia dane z motorových vozidiel o 50 % aj na pozastavení výberu mýta. „Uvidíme, až sa predĺži zmluva na mýtny systém, podľa toho sa potom zariadime,“ uviedol Skala s tým, že právoplatnosť zmluvy o mýte by mal posúdiť právnik.

Premiér po rokovaní s ministrami na úrade vlády označil požiadavku UNAS na vypnutie mýtneho systému za absolútne scestnú a neprijateľnú, pričom vylúčil o tom rokovať. Za možné označil rokovanie o iných požiadavkách autodopravcov, napríklad o zľavách z mýtnych sadzieb či o zrušení zdaňovania vreckového pri pracovných cestách vodičov.

Šéf ČESMAD Slovakia pripomenul, že na potrebu zníženia dane z motorových vozidiel upozorňujú dlhodobo, keďže na Slovensku je druhá najvyššia v Európskej únii. „To už desať rokov malo byť odstránené. Máme tu anomáliu v podobe zdaňovania vreckového, ide o cestovné náhrady, nikde na svete také niečo nefunguje,“ poznamenal Jančovič.

Požadujú tiež zavedenie zliav z mýtnych sadzieb od prvého najazdeného kilometra, nie až po prejdení desaťtisíc kilometrov. „To je možné nariadením vlády a ešte zasadá budúci týždeň parlament. Považujeme tieto požiadavky za splniteľné a veríme, že tým sa cestným dopravcom podarí aspoň trošku nadýchnuť v tomto marazme,“ dodal Jančovič.

Výnimka na dojazd nákladných vozidiel

Polícia v súvislosti s blokádou hraničných priechodov povolila v nedeľu od 19:00 všeobecnú výnimku zo zákona o cestnej premávke na dojazd nákladných vozidiel na Slovensko.

„Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a na cestách pre medzinárodnú premávku prichádzajúce na územie SR zo susedných štátov,“ informovala polícia. „Ak si to však bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky vyžiada, policajt bude aj napriek tejto výnimke oprávnený zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas, alebo mu prikázať smer jazdy,“ dodala polícia.

Ešte predtým polícia vyzvala autodopravcov, aby počas protestov dodržiavali dopravné predpisy. „Polícia je tu na to, aby ochraňovala životy, zdravie a majetok občanov. Nemôžeme dovoliť, aby sa napríklad rodiaca žena nemala ako dostať do nemocnice, keď ju manžel vezie, pretože sú zablokované cesty,“ povedal prezident Policajného zboru Milan Lučanský. „Postupujeme vždy v zmysle zákonov, najskôr priestupcov vyzveme, aby upustili od protiprávneho konania a ak sa tak nestane, prejdeme na sankcie,“ upozornil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Lučanský
Firmy a inštitúcie UNAS Únia autodopravcov Slovenska