Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zasiahlo prvé sneženie, ale letový poriadok to neohrozilo

Letisko Bratislava
Pohľad na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave počas hustého sneženia. Foto: SITA/Airport Bratislava.

Prevádzkyschopnosť dráh na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave neohrozilo ani prvé sneženie v tohtoročnej zime. Všetky odlety a prílety na letisku uskutočňujú dopravcovia podľa letového poriadku.

Kapitáni žiadajú odmrazovanie lietadiel

Ako v pondelok informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková, vzletovo-pristávacie dráhy je však potrebné priebežne čistiť a postrekovať, dispečeri letiskového dispečingu vykonávajú meranie klzkosti povrchu dráh. Kapitáni lietadiel si žiadajú službu odmrazovania lietadiel.

Odmrazovanie lietadiel poskytujú leteckým dopravcom špeciálne školení zamestnanci letiska na vyžiadanie kapitána lietadla, ak teplota vzduchu obvykle poklesne pod 3 stupne nad nulou v kombinácii so zvýšenou vlhkosťou vzduchu.

„V týchto prípadoch vznikajú meteorologické javy ako inovať, mrznúca hmla a mrznúci dážď, ktoré môžu zvýšiť hmotnosť lietadiel až o niekoľko stoviek kilogramov a zároveň tak zmeniť jeho aerodynamické vlastnosti,“ priblížila Ševčíková.

„V prvej fáze odmrazovania sa používa zmes odmrazovacej kvapaliny s teplou vodou, pričom jej prúdom je lietadlo zbavené námrazy a snehu (tzv. de-icing lietadla). V druhej fáze prebieha postrek lietadla protinámrazovou kvapalinou, ktorá slúži ako prevencia pred tvorbou ďalšej námrazy,“ uviedla Ševčíková s tým, že v oboch prípadoch je kvapalina následne odsávaná špeciálnym zariadením.

Servis prevádzkových plôch

Technici zimnej údržby sa starajú spolu o 832 445 štvorcových metrov prevádzkových plôch bratislavského letiska. V období snehových zrážok majú na starosti fúkanie, zametanie, pluhovanie, frézovanie či posyp letiskových dráh. Využívajú na to letiskové zametače, ťahače, snehové frézy, sypač, letiskový postrekovač či traktory.

„Na odnámrazovanie prevádzkových plôch má letisko M. R. Štefánika k dispozícii 16 ton močoviny a Transheatu a dve tony technickej soli. Zimná prevádzka na bratislavskom letisku sa začala v polovici novembra a potrvá predbežne do konca marca 2020,“ dodala Ševčíková.

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, Ministerstvo dopravy a výstavby SR spravuje všetky jej akcie od septembra 2014, keď prevzalo od Fondu národného majetku SR jeho podiel vo výške 50,30 %. Základné imanie letiskovej spoločnosti dosahuje 292,43 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. Štefánika