Národný dopravca prepravil v júni tohto roka najviac platiacich cestujúcich od zavedenia vlakov zadarmo

Vlaky, vlak
Foto: ilustračné, ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) v júni tohto roka previezla najviac platiacich cestujúcich od zavedenia bezplatnej prepravy detí, mládeže a dôchodcov v roku 2014.

Ich počet v minulom mesiaci dosiahol 4,24 milióna a oproti rovnakému mesiacu predpandemického roka 2019 vzrástol takmer o 7 %.

Cestujúci sa do vlakov vracajú

Počet ľudí, ktorí využili bezplatnú prepravu, v tom istom mesiaci dosiahol 2,2 milióna a v porovnaní s júnom pred troma rokmi klesol o vyše 11 %.

Ako národný vlakový dopravca v piatok informoval, v šiestom mesiaci prepravil celkovo 6,44 milióna pasažierov, čo je takmer rovnaký počet ako v júni 2019.

„Cestujúci sa nám do vlakov viditeľne vracajú, hoci napríklad pri starších cestujúcich v bezplatnej preprave ešte vidíme veľkú opatrnosť súvisiacu zrejme s (po)pandemickými obavami,” povedal generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň.

„Inflácia spolu s nedostatkom výrobných či opravárenských kapacít extrémne sťažujú čerpanie eurofondov a modernizáciu vozového parku,” poznamenal.

Nárast počtu vypravených vlakov

Nový grafikon vlakovej dopravy 2022/2023, ktorý bude platiť od decembra tohto roka, by mal priniesť približne 5-percentný nárast počtu vypravených vlakov a najazdených vlakokilometrov v porovnaní so súčasným cestovným poriadkom.

„Áno, na niektorých tratiach príde k podstatným zmenám. Samozrejme, ako každý grafikon, ani tento nebude vyhovovať úplne každému cestujúcemu, či samospráve, no na budúci rok opäť plánujeme, ak koronavírus a stav infraštruktúry dovolia, ďalší nárast cestujúcich a tržieb,” uviedol Koreň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Koreň
Firmy a inštitúcie Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK CARGO)