Poprad by mohol mať letecké spojenie s Talianskom, má pomôcť turizmu na oboch stranách

Lietadlo
Foto: ilustračné, gettyimages.com.

POPRAD 17. júna (WebNoviny.sk) – Viceprimátor mesta Poprad Ondrej Kavka verí, že už v blízkej budúcnosti sa podarí otvoriť rozhovory týkajúce sa možného leteckého prepojenia Popradu s talianskou Sardíniou.

Záujem o leteckú linku potvrdili podľa jeho slov aj talianski partneri, s ktorými spolupracovalo mesto a občianske združenie Pre mesto pri príprave 7. ročníka festivalu Viva Italia (12.-15.6.) v Poprade.

Mesto pod Tatrami pri tejto príležitosti navštívila 60-členná delegácia zo Sardínie, tvorili ju zástupcovia samosprávy, školstva, kultúry, umenia, ale aj podnikatelia.

Taliani majú záujem o návštevu Slovenska

Občianske združenie Pre mesto sa otázkou leteckého spojenia zaoberalo už v roku 2016. Taliansky podnikateľ Fabio Bortolini, ktorý je organizátorom festivalu Viva Italia a ktorý viac ako dve desaťročia žije a pracuje pod Tatrami, už vtedy potvrdil záujem Talianov o región pod Tatrami.

Podľa neho by spojenie mohli využívať aj viacerí Taliani, ktorí pracujú v Poprade a okolí, ako aj Slováci, ktorí v zime alebo v lete cestujú do Talianska za prácou. Aj podľa Kavku by bolo takéto letecké spojenie efektívne ako pre slovenskú, tak aj taliansku stranu.

Sardínia je krásna krajina a veľmi navštevovaná. Na druhej strane sme u Sardínčanov zaznamenali záujem o návštevu našich hôr a našej krajiny, ktorá sa im veľmi páči,“ poznamenal Kavka počas tlačovej konferencie k záveru festivalu Viva Italia v Poprade.

Ako povedal, do diskusie o možnom leteckom spojení by malo byť zapojených viacero subjektov. Spomenul pritom oblastnú organizáciu cestovného ruchu, mesto, ako aj najvyššieho predstaviteľa sardínskeho úradu, ktorý sa zaoberá cestovným ruchom.

Prisľúbil, že je ochotný začať okamžite rokovania o tomto leteckom spojení. Živo sa zaujímal o to, aké by boli možnosti takéhoto spojenia,“ povedal Kavka.

Atraktívne Vysoké Tatry

Na absenciu spojenia Popradu so Sardíniou poukázal aj Emanuele Mutzu, primátor mesta Monti, ktoré sa nachádza asi 10 minút autom od letiska Olbia pri Smaragdovom pobreží.

Kým Sardínia je podľa jeho slov známa svojím krásnym morom, ktoré sa počas leta vďaka turizmu stáva pre ostrov významným zdrojom príjmov, na Slovensku sú pre Sardínčanov turisticky atraktívne najmä Vysoké Tatry.

Na Sardínii je mnoho ľudí, ktorí chodia tráviť zimné prázdniny do hôr, preto si myslím, že by tu Sardínčania mali čo objavovať a mohla by to byť pre nich zaujímavá destinácia. Jediným nedostatkom je chýbajúce spojenie Popradu so sardínskym ostrovom,“ skonštatoval Mutzu, ktorý prišiel pod Tatry na festival ako člen sardínskej delegácie.

Dúfam, že samosprávy a inštitúcie podniknú kroky na to, aby vedeli lepšie spájať Slovensko a Taliansko,“ dodal.

Problémom nie je otvorenie spojenia

Možnosť vytvoriť letecké spojenie Popradu s Talianskom nevylučuje ani riaditeľka Letiska Poprad – Tatry Ivana Herkeľová. Ešte predtým je však podľa nej potrebné zaoberať sa viacerými otázkami. Napríklad tým, kto bude spojenie využívať, či pôjde o linku zameranú na incomnig, teda prílet Talianov na Slovensko, alebo bude mať obojstranné využitie.

Podľa toho potom môžeme nájsť dopravcu a začať sa informovať o podmienkach,“ povedala pre agentúru SITA Herkeľová. „Nie je problém otvoriť nové letecké spojenie, otázkou je využitie tejto linky z hľadiska prevádzkovania, teda či to lietadlo bude plné, a samozrejme, za akých podmienok by spojenie fungovalo, aby to bolo rentabilné,“ dodala.

Na festivale bol aj detský folklórny súbor

Taliansky festival Viva Italia prilákal v dňoch 12. – 15. júna na Námestie sv. Egídia podľa organizátorov približne 25-tisíc návštevníkov, čo je doterajší rekord. Taliani sa počas neho prezentovali v štyridsiatich gastronomických stánkoch.

V rámci spolupráce s mestom Monti sa koncom júla predstavia na tamojšom festivale členovia detského folklórneho súboru Venček zo základnej školy na Jarnej ulici v Poprade.

Sardínia je druhým najväčším ostrovom Stredozemného mora s rozlohou viac ako 24-tisíc kilometrov štvorcových, má 1,6 milióna obyvateľov. Je autonómnym administratívnym regiónom Talianska rozdeleným na osem provincií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Kavka
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-Tatry