Práce na obchvate Plavnice napredujú, hotový má byť v budúcom roku, no výstavba sa predĺži

Cesta, auto
Foto: ilustračné, Getty images

Práce na výstavbe obchvatu obce Plavnica v Staroľubovnianskom okrese sú zrealizované približne na 70 percent a pokračujú podľa schváleného plánu. Ich ukončenie sa predpokladá v priebehu budúceho roka.

Vo výstavbe je už aj križovatka Ľubovnianske kúpele, kde musia vodiči počítať s dopravným obmedzením v podobe striedavej jednosmernej premávky, a to do konca augusta.

Informovala o tom agentúru SITA Simona Tančáková, hovorkyňa jedného zo zhotoviteľov stavby, spoločnosti Eurovia SK.

Zamestnancov vyradil COVID-19

Projekt v hodnote viac ako 28,2 milióna eur financuje Slovenská správa ciest aj z nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Slovenská správa ciest (SSC) však avizuje predĺženie lehoty výstavby o 111 dní, čo sa týka realizácie prác na moste ponad rieku Poprad, teda z februára na jún budúceho roka.

„V súčasnosti je pripravený a spracovaný dodatok č. 4 k zmluve o dielo na predĺženie lehoty výstavby. To bolo spôsobené výpadkom zamestnancov v súvislosti s pandémiou COVID-19,“ vysvetlil ďalej pre SITA Martin Guzi z komunikačného odboru SSC.

Zároveň potvrdil, že práce na ostatných stavebných objektoch podľa jeho slov postupujú v zmysle platného odsúhlaseného harmonogramu.

S prácami začali v marci 2020

S prácami na preložke cesty prvej triedy I/68 a obchvate sa začalo v marci 2020, realizujú ich spoločne Eurovia SK s Doprastavom.

Odklonením tranzitnej dopravy z obce by sa malo znížiť dopravné zaťaženie obce a zvýšiť nielen bezpečnosť motoristov, ale aj domácich obyvateľov.

„Na hlavnej trase a novobudovaných križovatkách sú ukončené takmer všetky násypové práce a momentálne sa pracuje na konštrukčných vrstvách vozoviek, vrátane pokládky podkladových a ložných vrstiev asfaltobetónu. Pozdĺž trasy sa zároveň pracuje na protihlukových stenách,“ opísala Tančáková.

Začiatkom augusta sa podľa Tančákovej začne s prácami na križovatke Plavnica. Doprava bude v danom úseku taktiež obmedzená do jedného jazdného pruhu a bude riadená svetelnou signalizáciou, a to pravdepodobne do konca októbra.

Cesta je veľmi zaťažená

Súčasťou projektu sú aj mostné objekty. „Na mostoch cez rieku Poprad sa realizujú práce na nosnej konštrukcii. Na mostoch vedúcich ponad železničnú trať, cez potoky Ľubovnianka a Šambronka sú nosné konštrukcie ukončené a pracuje sa na izoláciách, rímsach a na prechodových oblastiach,“ doplnila Tančáková.

Cesta I/68, ktorá spája obec Mníšek nad Popradom a mesto Prešov, tvorí hlavný komunikačný koridor severnej časti Prešovského kraja.

Je tiež súčasťou cestnej siete Slovenska v smere sever – juh a plní dôležitú úlohu v rámci vnútroštátnej a medzinárodnej prepravy. Spája totiž Slovensko a Poľsko a je dopravne veľmi zaťažená. Úsekom denne prechádza približne 10-tisíc áut.

Preložka cesty prerozdelí dopravu a odľahčí súčasnú cestu v prieťahu obcou Plavnica. Zníži sa tiež nehodovosť v obci, ale aj za obcou na problematickom Plavnickom kopci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin GuziSimona Tančáková
Firmy a inštitúcie DoprastavEurovia SKSSC Slovenská správa ciest