Pre koronavírus COVID-19 ruší Matovič študentom vlaky zadarmo

Premiér dočasne ruší vlaky zadarmo pre študentov
Červenú dostali reštauračné, lôžkové a ležadlové vozne. Foto: ilustračné, slovakrail.sk
  • aktualizované 24. marca 17:11

Premiér Igor Matovič na utorkovej tlačovej konferencii ohlásil, že študentom dočasne ruší vlaky zadarmo. Opatrenie bude platiť do času, kým sa opätovne nevrátia do škôl. Rozhodnutie prijala vláda na krízovom štábe potom, čo Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaznamenala minulý víkend vysoký počet cestujúcich.

Viac o téme Koronavírus

Dočasné zrušenie vlakov zadarmo

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. potvrdila, že je pripravená bezplatnú prepravu zrušiť okamžite.

„Je k tomu však nevyhnutný súhlas vlády, keďže bezplatná preprava aj vznikla nariadením vlády, a takisto pokyn od nášho akcionára, Ministerstva dopravy a výstavby SR,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Takisto je podľa neho na vláde a ministerstve dopravy rozhodnutie o prípadnom zrušení bezplatnej prepravy pre dôchodcov. Bezplatnú vlakovú dopravu pre žiakov, študentov a dôchodcov zaviedla vláda Roberta Fica (Smer-SD) v novembri 2014.

Ľudia húfne cestovali, keď mali ostať doma

Ľudia sa húfne vybrali vlakom na výlety do prírody, pričom medzi nimi bolo aj mnoho penzistov. Tí pritom patria do najrizikovejšej skupiny obyvateľstva. Premiér všetkých ľudí vyzval, aby obmedzili cestovanie verejnou dopravou, pretože tak zvyšujú riziko, že sa nakazia.

Pripustil, že aj napriek tomu, že pred voľbami sľúbil, že nová vláda nebude siahať na sociálne opatrenia, musí reagovať na situáciu s cieľom obmedziť migráciu obyvateľstva.

Apeluje najmä na penzistov, ktorí sú oveľa náchylnejší nakaziť sa koronovírusom, ako mladí ľudia. Preto ich žiada, aby ostali doma, a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku. Zdôraznil, že pľúcnych ventilátorov je obmedzený počet, preto by bolo nežiadúce, aby všetky obsadili práve dôchodcovia.

Opatrenia môžu byť ešte tvrdšie

Matovič varuje, že ak občania nebudú odporúčania krízového štábu rešpektovať, budú musieť pristúpiť k tvrdším opatreniam. Preto žiada všetkých, aby vychádzali zo svojich domov iba v nevyhnutných prípadoch.

„Študenti, ktorí v tomto období budú cestovať vlakom, zaplatia za cestovný lístok podľa platných pravidiel cestovného poriadku,“ reagovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Rezort dopravy ďalej informoval, že prípadné ďalšie obmedzenia v železničnej doprave budú prijímané v závislosti od aktuálneho vývoja mimoriadnej situácie, pričom bude postupovať v súlade s nariadeniami Ústredného krízového štábu. Ako plánuje vyriešiť vypravovanie vlakov pred Veľkonočnými sviatkami neuviedol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko