Prešovská MHD už viac nebude musieť stáť na červenej, dopravný podnik začína so skúškou nového softvéru

220343521_820930711890748_5206265643063355613_n.jpg
Vybrané križovatky vybavili komunikačnými jednotkami a do všetkých vozidiel inštalujú riadiace jednotky. Foto: www.facebook.com

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) začal so skúšobnou prevádzkou zavádzania preferencie mestskej hromadnej dopravy (MHD) na svetelných križovatkách. Komunikačnými jednotkami je vybavených päť najvyťaženejších križovatiek a jeden priechod pre chodcov.

V týchto dňoch do všetkých vozidiel MHD dopravca postupne inštaluje riadiace jednotky, ktoré umožňujú komunikáciu s radičmi cestnej svetelnej signalizácie. Prešovská radnica podpísala v apríli zmluvu s dodávateľom technológie na zavedenie preferencie vozidiel MHD, spoločnosťou Alam, s.r.o. Bratislava, v celkovej cene takmer 215-tisíc eur s DPH.

Svetelná signalizácia prechádza rekonštrukciou

Ako dopravca konkretizoval, v súčasnosti prebieha postupná rekonštrukcia cestnej svetelnej signalizácie na najvyťaženejších križovatkách. Nové semafory sú už vybavené komunikačnými jednotkami.

Momentálne sú technicky pripravené križovatky Duklianska – Vajanského, Duklianska – Sabinovská – Hlavná – Levočská, Levočská – Remscheidská – Janouškova, Levočská – Obrancov mieru – Clementisova, Levočská – Volgogradská – Marka Čulena a priechod pre chodcov pri zastávke MHD na Levočskej ulici a parku V.Clementisa.

Skúšobná prevádzka preferencie MHD prebieha podľa dopravcu na typoch vozidiel, ktoré sú každodenne vypravované na linky hromadnej dopravy. V rámci skúšobnej prevádzky je testovaná funkčnosť hardvéru a softvéru na prvých vozidlách.

„Počas niekoľkých týždňov bude prebiehať nastavovanie komunikácie a dolaďovanie spolupráce radičov cestnej svetelnej signalizácie s palubnými počítačmi našich vozidiel. Po úspešnom zavŕšení tejto fázy bude systém spustený do ostrej prevádzky vo všetkých trolejbusoch a autobusoch,“ uviedol DPMP.

Mesto získalo značný nenávratný príspevok

Zavedenie preferencie MHD na svetelných križovatkách v praxi znamená, že prichádzajúce vozidlo MHD ku križovatke vydá pokyn radiču cestnej svetelnej signalizácie, aby v jeho smere jazdy uvoľnil cestu a zabezpečil bezpečný prejazd. „Nielenže sa skráti jazdná doba a vozidlo nebude zbytočne stáť v kolóne, ale značne sa tým eliminuje meškanie spojov, na ktoré často cestujúci poukazujú,“ vysvetľuje dopravca.

V uplynulých dňoch sa mestu Prešov podarilo uspieť so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok na modernizáciu desiatich svetelných križovatiek na sídlisku Sekčov, na ktorých bude tiež inštalovaná preferencia MHD.

Na projekt zavedenia moderných technológii do regulácie dopravy dostane mesto dotáciu vo výške necelých 924-tisíc eur. Celkové oprávnené výdavky projektu boli schválené na úrovni viac ako 972-tisíc eur. Do systému preferencie bude zapojených 113 autobusov a trolejbusov MHD, v ktorých pribudnú nové softvérové a hardvérové prvky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov