Rakúsky prepravca SupremeFly sa chystá lietať z Bratislavy. Prvou destináciou má byť Istanbul

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Bratislava by sa už čoskoro mohla výraznejšie letecky spojiť s okolitým svetom. Rakúsky prepravca SupremeFly plánuje zo slovenskej metropoly lietať do štrnástich destinácií.

Cestujúci by sa tak dostali aj na veľké tranzitné letiská vo Frankfurte, Zürichu alebo Ríme. Vzhľadom na značný dopyt by mal byť prvou prevádzkovanou destináciou turecký Istanbul.

Paušálna letenka

Rakúšania chcú namiesto jednorazových leteniek ponúkať mesačný paušál. Rakúsky prepravca SupremeFly tvrdí, že pandémia zmenila trh a priniesla cestujúcim aj výhody.

„Ak sú ľudia zvyknutí na mesačné predplatné v ktorejkoľvek oblasti svojho života, prečo by tak nemohlo byť aj v prípade pravidelných letov,“ pýta sa zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Ahmed Taieb.

Spoločnosť chce ponúkať minimálny mesačný paušál vo výške 79 eur za štyri lety. V prípade ôsmych letov za mesiac by cestujúci zaplatil 149 eur, neobmedzená mesačná letenka má stáť 999 eur.

Z Bratislavy chcú Rakúšania lietať do Berlína, Londýna, Amsterdamu, Záhrebu, Frankfurtu, Ríma, Barcelony, Zürichu, Dubaja a Istanbulu. Pribudnúť by mali aj sezónne destinácie ako Tunis, Marakéš, Káhira a Džidda.

Istanbul ako prvý

Aktuálne zbiera spoločnosť SupremeFly od potenciálnych záujemcov nezáväzné predregistrácie. Po dosiahnutí 25 000 potvrdení plánuje začať s predajom leteniek. V súčasnosti eviduje záujem o svoje služby od 1 300 potenciálnych klientov.

„Je však pravdepodobné, že vzhľadom na silný dopyt po letoch do Istanbulu, začneme fungovať skôr,“ potvrdil pre portál NašaDoprava.sk šéf spoločnosti Ahmed Taieb. Istanbul by tak mal byť v súčasnej letnej sezóne prvou destináciou SupremeFly z Bratislavy.

Do Turecka chce rakúsky prepravca lietať šesťkrát do týždňa najskôr menšími strojmi typu De Havilland DHC-8 or alebo Bombardier. Následne do prevádzky zaradí aj väčšie lietadlo typu Airbus321.

Slovenskú metropolu si Rakúšania vybrali najmä kvôli nižším prevádzkovým nákladom oproti Viedni. „Našimi zákazníkmi sú mladí ľudia, ktorí radi cestujú a za lacno objavujú svet. Taktiež sú nimi podnikatelia, ktorí zasa potrebujú cestovať často,“ objasňuje Taieb.

O sloty nepožiadali

Najväčšie slovenské letisko zatiaľ oficiálnu žiadosť spoločnosti SupremeFly neregistruje. „Takýto prepravca ešte nepožiadal o pridelenie letiskových slotov,“ uviedla pre portál NašaDoprava.sk hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Bratislavské letisko vysvetľuje, že letecká spoločnosť registrovaná v Európskej únii a realizujúca lety len v rámci krajín EÚ, nemusí žiadať o udelenie prepravných práv slovenský rezort dopravy.

V prípade Istanbulu by to však neplatilo. „Ak by ale letecká spoločnosť plánovala realizovať aj lety mimo EÚ, musela by požiadať ministerstvo dopravy a výstavby o povolenie vykonávať takéto lety,“ podčiarkla Ševčíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmed TaiebVeronika Ševčíková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaLetisko M. R. ŠtefánikaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSupremeFly