Starosta Ivanky pri Dunaji žiada okamžité zrušenie vjazdov z D4 v križovatke Ivanka - Západ

Dialnica D4R7
Pri príprave projektu diaľnice D4 a jej prepojenia s D1 bolo podľa starostu zrejmé, že vjazd vozidiel do Bratislavy z D4 má primárne zabezpečovať križovatka Ivanka - Sever. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Starosta obce Ivanka pri Dunaji (okr. Senec) Vladimír Letenay zverejnil otvorený list adresovaný ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi, ktorý mu v pondelok osobne odovzdal. Starosta v ňom žiada o okamžité zrušenie všetkých vjazdov a zjazdov na a z D4 v križovatke Ivanka – Západ, a to až do dobudovania križovatky Ivanka – Sever.

„Súčasne Vás týmto otvoreným listom žiadame o realizáciu takých krokov, ktoré urýchlia rozšírenie Seneckej cesty na štvorpruh a dobudovanie križovatky Ivanka – Sever,“ uviedol Letenay v liste, ktorý zverejnil aj na sociálnej sieti.

Pri príprave projektu diaľnice D4 a jej prepojenia s D1 bolo podľa starostu zrejmé, že vjazd vozidiel do Bratislavy z D4 má primárne zabezpečovať križovatka Ivanka – Sever.

Riešením by mohlo byť rozšírenie cesty

„Táto križovatka ale nie je dobudovaná, úseky D4 sa postupne otvárajú, a tak si vozidlá na vjazd do Bratislavy z D4 našli aj iné cestičky, s ktorými ale projekt D4R7 vôbec nepočítal,“ upozorňuje starosta s tým, že po otvorení križovatky Ivanka – Západ sú pre obec každodennou realitou extrémne počty vozidiel, ktoré v rannej špičke na vjazd do Bratislavy z D4 využívajú komunikácie v Ivanke pri Dunaji, kde sa hromadne otáčajú a spomaľujú už aj tak problematickú dopravu.

Zlepšenie má pritom priniesť až vybudovanie križovatky Ivanka – Sever a tiež rozšírenie Seneckej cesty na štvorprúdovú

„Samozrejme, uvedomujeme si dôležitosť výstavby diaľnice D4. Pokiaľ ale nebude vybudovaná križovatka Ivanka – Sever, počet áut otáčajúcich sa v Ivanke pri Dunaji bude stále narastať, aj so spustením ďalších úsekov D4R7,“ upozornil starosta obce.

Podľa neho je riešením kardinálneho problému Ivanky pri Dunaji a okolitých obcí v doprave, ktoré sa neustále odkladá, rozšírenie cesty I/61 (Seneckej) na štvorprúdovú.

Občania trpia

„Za prioritu považujeme úsek od križovatky pri Mlyne po križovatku Bernolákovo – Západ. V tomto smere sme projektantovi rozšírenia Seneckej cesty zaslali pripomienku, aby sa rozšírenie rozdelilo na etapy a primárne sa riešil vyššie spomínaný zhruba štvorkilometrový úsek,“ dodal Letenay.

Starosta upozornil, že občania Ivanky pri Dunaji, ako aj obyvatelia okolitých obcí, ktorí cez obec prechádzajú na Seneckú cestu, trpia v dôsledku spomínaných problémov zhoršením kvality svojho života.

„Niet pritom žiadnych pochýb, že táto neúnosná situácia sa bude naďalej iba zhoršovať, a to len z dôvodu dlhodobo nezvládnutých procesov štátu pri výstavbe dopravnej infraštruktúry v okolí hlavného mesta. V tomto prípade štát a jeho predstavitelia svojím nezodpovedným prístupom vystavili obyvateľov spádovej oblasti Ivanky pri Dunaji nepredstaviteľnému dopravnému kolapsu,“ uzavrel Letenay.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR