Z Bratislavy do Považskej Bystrice sa vlakom dostanete o štyri minúty rýchlejšie

|
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

Od 17. septembra bude cestovanie vlakom medzi Bratislavou a Považskou Bystricou rýchlejšie o štyri minúty. Stane sa tak po tom, čo do užívania odovzdajú rekonštruovaný traťový úsek Púchov – Považská Bystrica, ktorý bude v porovnaní s pôvodnou traťou kratší o dva kilometre. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč.

Tunel Diel a estakáda nad priehradou

Traťový úsek Púchov – Považská Bystrica sa v novom profile skracuje z 13,6 na 11,6 kilometra.

„To so sebou prinesie benefit rýchlejšieho cestovania, pri diaľkovej doprave v úseku Bratislava – Považská Bystrica sa doba cestovania skráti z pôvodných 124 na 120 minút a pri regionálnej doprave predstavuje časová úspora 2,5 minúty,“ uviedol Kováč.

Nový traťový úsek povedie cez tunel Diel a estakádou ponad Nosickú priehradu. „Rekonštrukcia so sebou prináša vyššiu úroveň a komfort pre cestujúcich. Vybudovaná je nová zastávka v Nosiciach a zmodernizované sú stanice v Považskej Bystrici a Považskej Teplej,“ doplnil hovorca ZSSK.

Nový telekomunikačný systém

Zároveň upozornil, že cesta vlakom bude bezpečnejšia vďaka novému traťovému zabezpečovaciemu zariadeniu medzi Považskou Bystricou a obcou Plevník-Drienové, novému telekomunikačnému systému a mimoúrovňovým križovaniam.

„S ohľadom na práce v tomto úseku bude na viacerých miestach znížená traťová rýchlosť na 60 km/h, 80 km/h, respektíve 100 km/h. K zrýchleniu na plnú konštrukčnú rýchlosť na tomto úseku príde po testoch a rýchlostných skúškach najskôr v decembri 2021. Toto zrýchlenie so sebou prinesie ďalšiu časovú úsporu,“ dodal Kováč

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko