Z rizikových krajín budú môcť na Slovensko odletieť len osoby s negatívnym testom na COVID-19

Koronavírus, cestovanie, lietadlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Leteckým spoločnostiam, ktoré lietajú z rizikových krajín na Slovensko, dalo ministerstvo dopravy a výstavby podmienku, že na palubu lietadla môžu od soboty 25. decembra umožniť vstup len osobám s negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19.

Cestujúci z rizikových krajín sa ním musia preukázať pred nástupom do lietadla.

Testy skontrolujú pri check-ine

Ako v stredu informovalo ministerstvo dopravy a výstavby, toto opatrenie, ktoré zohľadňuje povinnosť pre cestujúcich uloženú vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR, sa týka len letov z rizikových krajín.

„V praxi to znamená, že testy budú kontrolované už pri check-ine v krajine, z ktorej cestujúci odlieta, pričom PCR test nesmie byť starší ako 72 hodín,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Negatívny PCR test musia mať všetky osoby, ktoré odlietajú z rizikových krajín a sú staršie ako dvanásť rokov a dva mesiace.

Zákaz letov pre sedem krajín

Zoznam krajín, na ktoré sa toto opatrenie nevzťahuje, teda vstup na palubu lietadla nie je podmienený negatívnym PCR testom, je uvedený na webovej stránke ministerstva dopravy.

Rezort dopravy pripomína, že do 31. decembra 2021 je vyhlásený aj zákaz prijímania civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Konkrétne ide o Botswanu, Eswatini (bývalé Svazisko), Lesotho, Mozambik, Namíbiu, Juhoafrickú republiku a Zimbabwe. Rovnako platí zákaz aj pre lety zo Slovenska do týchto krajín.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrej Doležal
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR