Foto: Búdky pre sokola myšiara pri Siladiciach sú plné života, žijú v nich desiatky mláďat

sokol myšiar
Sokol myšiar (lat. Falco tinnunculus). Foto: ilustračné, Getty Images

SILADICE 15. júna (WebNoviny.sk) – Búdky pre sokola myšiara na stĺpoch elektrického vedenia pri Siladiciach v okrese Hlohovec sú po troch mesiacoch od ich nainštalovania plné života, je v nich zhruba sto mláďat.

Búdky na podporu hniezdenia pre druhy, ktoré sa živia škodcami, tu v marci nainštalovali členovia združenia Ochrana dravcov na Slovensku. Sokoly v tejto lokalite majú slúžiť na ochranu úrody pred hrabošom poľným, ktorý je postrachom poľnohospodárov.

Vlastné hniezda si nestavajú

Sokoly si vlastné hniezda nestavajú, využívajú príbytky najmä po krkavcovitých druhoch, veľmi sa im tiež páči v búdkach. Okrem stromov sú na ich umiestnenie vhodné stožiare a stĺpy elektrických vedení, ponúkajú lepšiu ochranu pred predátormi, najmä kunou. Hniezdna úspešnosť je potom vyššia. Začiatkom marca sme na stožiaroch pri obci Siladice umiestnili búdky pre sokola myšiara, po júnovej kontrole sme v niektorých našli až sedem mláďat,“ povedal Roman Slobodník z ochrany dravcov na Slovensku.

Mnohé výskumy podľa neho dokazujú, že poľnohospodárska krajina je čoraz sterilnejšia, počet druhov v nej klesá. Dramaticky dolu išli podľa Slobodníka aj stavy prepelice poľnej, hrdličky poľnej či škovránka poľného.

„Našťastie, na viacerých lokalitách sa darí presadzovať trvalo udržateľné postupy a ohľaduplné hospodárenie. Jednou z možností je biologická ochrana plodín, a to podporou hniezdnych príležitostí pre druhy, ktoré sa živia škodcami. Patrí sem i sokol myšiar, jeho potravou je najmä hraboš poľný,“ dodal Slobodník. Jedným z vysvetlení mimoriadne úspešného hniezdenia sokolov myšiarov je aj premnoženie hraboša, čo znamená dostatok potravy.

Ornitológovia navrhli rozmiestnenie búdok

Na projekte biologickej ochrany polí spolupracuje združenie Ochrana dravcov na Slovensku so Západoslovenskou distribučnou.

„Ornitológovia vybrali lokalitu, určili parametre búdok a navrhli rozmiestnenie. My sme zabezpečili výrobu búdok a ich inštaláciu na stožiare 110 kV vedení v našej správe, pretože z hľadiska bezpečnosti môžu takéto práce vykonávať len naši zamestnanci, ktorí prešli špecializovaným výcvikom,“ povedala hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová.

Okrem búdok boli v lokalite rozmiestnené aj takzvané barličky v tvare písmena T. Ide o konštrukciu, ktorá vtáctvu umožní striehnuť na korisť alebo odpočívať.

Účinnosť takejto biologickej ochrany polí budú odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku skúmať v spolupráci s Katedrou ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

SILADICE: Búdky pre Sokoly myšiare
Inštalácia búdok pre Sokoly myšiare (lat. Falco tinnunculus) na elektrické stožiare 110 kV pri obci Siladice, okres Hlohovec. Siladice, 6. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran
SILADICE: Búdky pre Sokoly myšiare
Búdka pre Sokoly myšiare (lat. Falco tinnunculus) na elektrickom stožiari 110 kV pri obci Siladice, okres Hlohovec. Siladice, 6. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku