Hlas-SD obviňuje vládu z korupcie, najviac na sviňu dostali subjekty blízke OĽaNO

HLAS SD: Výzva vláde SR k očkovaniu proti COVID 19
Zľava: Člen predsedníctva strany HLAS-SD Róbert Puci, podpredseda strany Richard Raši a člen predsedníctva strany Peter Kmec. Foto: Archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pri obrane svojich politických funkcionárov zavádza verejnosť, tvrdí opozičná strana Hlas-SD. Nastavením vzorca na rozdelenie dvoch miliónov eur chovateľom ošípaných podľa nej agrorezort cielene zvýhodnil nielen subjekty blízke strane OĽaNO, ale aj zahraničné veľkochovy.

Podpora iba pre časť chovateľov

Ministerstvo klame verejnosť, keď tvrdí, že chcelo podporiť malých a stredných chovateľov. Peniaze vyplatilo len štyrom percentám chovateľov ošípaných na Slovensku. Väčšinu financií z dvoch miliónov vyplatilo veľkochovom, najmä zahraničným a samozrejme dánskym. Vzorec vyplácania na farmu, ktorý agrorezort zverejnil včera večer až na nátlak médií, jasne preukazuje zámer vyplatiť najviac na sviňu subjektom blízkym OĽaNO,“ uviedol poslanec NR SR za stranu Hlas-SD Róbert Puci.

Z celkového počtu 2 953 fariem chovateľov ošípaných na Slovensku dostalo podľa strany Hlas-SD podporu len niečo cez 120 z nich. „Podozrenia i medializované dôkazy sú extrémne závažné. Hlas-SD sa preto pýta, kde sú teraz orgány činné v trestnom konaní? Ide o podozrenie z korupcie a zneužitie právomocí verejného činiteľa v sume presahujúcej dva milióny eur na najvyšších miestach vlády,“ upozornil Puci.vl

Vysoká suma pre rodinnú firmu štátneho tajomníka

Opozičná strana už skôr informovala, že agrorezort mal vyplatiť rodinnej firme štátneho tajomníka rezortu Milana Kyseľa s názvom Rimanec s.r.o. 4 500 eur na ošípanú. Kyseľ bol konateľom firmy do júna tohto roka, aktuálne sú jej konateľmi Matej Patrick Kyseľ a Denisa Kyseľová. Firma má vlastniť šesť kusov ošípaných, pričom podľa zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv mala od štátu získať 27 026 eur.

Podľa stanoviska rezortu pôdohospodárstva je pomoc smerovaná k malým aj stredným domácim farmárom s cieľom podporiť decentralizáciu chovu ošípaných pre snahu predísť šíreniu afrického moru ošípaných. Z toho dôvodu bola pomoc smerovaná na farmu a nie na kusy chovaných ošípaných. Podpora tak bola podľa rezortu vypočítaná na základe vzorca tak, aby sa odbúrala možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Puci
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR