Ľudia sa búria proti výstavbe v Demänovskej doline a podpisujú petíciu, situáciu chce riešiť aj Ledecký

JASNÁ: Výstavba hotelového komplexu Damian
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian

Aktivisti a zástupcovia mimovládnych organizácií spustili petíciu za okamžité zastavenie výstavby a regulovanie dopravy v Demänovskej doline. Podľa vyjadrenia Odboru komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Slovenskej republiky, podpora cestovného ruchu je dôležitým aspektom rozvoja našich regiónov, no musí mať svoje medze.

Príkladom, ako sa to nemá robiť, je situácia s masívnou výstavbou v Demänovskej doline, s ktorou priamo súvisí ubúdanie lesov a zelených plôch. Aktuálny stav chce riešiť aj štátny tajomník MIRRI SR Vladimír Ledecký.

V Jasnej sa stretol so starostkou obce Demänovská Dolina Ľubomírou Klepáčovou a predstaviteľmi miestnej samosprávy, ako aj s aktivistami a zástupcami mimovládnych organizácií OZ pre Dolinu, My sme les, Asociácia prírodného turizmu, ktorí už spustili petíciu za okamžité zastavenie výstavby a regulovanie dopravy v Demänovskej doline.

V doline prebieha niekoľko stavebný prác

Demänovská dolina patrí k prírodným lokalitám s celoslovenským významom, no v súčasnosti sa viac skloňuje v súvislosti s investičnými zámermi súkromných developerov, čo prináša negatívne dopady v podobe miznúcich lesov či úbytok ďalších prírodných zdrojov. O developerských zámeroch v Jasnej rozhoduje päť obecných poslancov a starostka.

Posledné dve zmeny územného plánu sa dotkli dvanástich lokalít, pričom počítajú s rozsiahlou zástavbou územia, a to niektoré až do výšky 85 percent. V doline momentálne prebieha hneď niekoľko stavebných prác a sú naplánované aj ďalšie developerské projekty. Výstavbou je aktuálne ohrozených ďalších 70 hektárov neurbanizovaného územia.

Prekvapivo vždy kladné vyjadrenia

Štátny tajomník MIRRI Vladimír Ledecký začal svoju pracovnú návštevu v Demänovskej doline stretnutím so starostkou obce a zástupcami miestnej samosprávy.

„Jedna z vecí, ktorá ma na stretnutí zaujala je, že všetky vyjadrenia od Štátnej ochrany prírody a od organizácií, ktoré vydávajú stavebné povolenia, boli vždy kladné. Štát v podstate svojím konaním podporuje to, čo sa v Demänovskej doline deje,“ povedal Ledecký po stretnutí so starostkou obce Demänovská Dolina.

Ľudia sa proti výstavbe búria

Proti výstavbe v doline sa ľudia búria, chcú ju úplne zastaviť, a tak si štátny tajomník vypočul aj druhú stranu a stretol sa s miestnymi aktivistami a zástupcami mimovládnych organizácií priamo v oblasti zasiahnutej výstavbou.

„Prečítal som si viac ako sto príspevkov na sociálnej sieti. Viac ako 42-tisíc ľudí podpísalo petíciu za obmedzenie výstavby v tejto lokalite. Šokuje ma, že som prvý aktívny politik, ktorý chce tento problém riešiť. Keď sa pozrieme na toto drancovanie prírody, musím povedať, že všetko je posvätené zákonmi. Podobný problém však trápi aj iné chránené územia, ako sú Vysoké Tatry či Muránska planina,“ uviedol Ledecký a dodal, že situácia je natoľko vážna, že ju treba okamžite riešiť.

Kľúčový bude nový stavebný zákon

Vo štvrtok sa Ledecký stretol so štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia SR, v najbližších dňoch má naplánované stretnutie so štátnym tajomníkom na Ministerstve dopravy SR.

„Ten má kompetencie v prípade koncepcie územného rozvoja, čo znamená, že vie zasahovať priamo do týchto území. Za kľúčový považujem pripravovaný stavebný zákon. Je potrebné, aby sa v ňom všetci koaliční partneri zhodli na tom, že na územiach s vysokou ochranou musí byť výstavba posvätená aj na najvyšších miestach. Štát totiž musí mať kompetenciu o týchto územiach rozhodovať,“ dodal na záver štátny tajomník MIRRI SR pre regionálny rozvoj.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Vladimír Ledecký
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody