Matečná je pre devastovanie Amazonského pralesa pripravená blokovať dohodu s Južnou Amerikou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 28. augusta 17:42

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná je pripravená na Rade EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov blokovať uzatvorenie obchodnej dohody s krajinami Južnej Ameriky (Mercosur). Dôvodom sú potravinové škandály v minulosti, nízke štandardy v oblasti kvality a bezpečnosti potravín, ale najmä devastovanie Amazonského pralesa. Informoval o tom v stredu hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Vladimír Machalík.

To, ako sa v poslednej dobe správa Brazília k amazonskému pralesu, je neakceptovateľné. Európska únia musí využiť všetky dostupné formy ako donútiť Brazíliu zmeniť svoj prístup. Jednou z možností je ekonomický tlak. Mali by sme prestať dovážať poľnohospodárske produkty a potraviny, ktoré sú dorábané pri nerešpektovaní európskych ekologických štandardov a menej prísnych životných podmienok chovu zvierat, takzvaného welfare zvierat. Ušetríme tak množstvo emisií CO2, ktoré vznikajú pri dovoze potravín cez pol sveta,“ vysvetlila Matečná.

Brazília mala problém aj v minulosti

Čoraz intenzívnejšie klčovanie, vypaľovanie a odstraňovanie Amazonského pralesa sa podľa Matečnej významnou mierou podieľa na globálnej zmene klímy. V posledných týždňoch ubúdajú lesy v Brazílii aj kvôli rozsiahlym požiarom.

Je nevyhnutné zastaviť úbytok lesov kvôli poľnohospodárskej produkcii. Lesy majú zostať lesmi a v prípade potreby ekologického materiálu, ktorým je drevo, majú byť znovu vysádzané na rovnako veľkých plochách. Lesy nemôžu byť zaberané natrvalo,“ uviedla podpredsedníčka vlády.

Gabriela Matečná pripomenula, že Brazília mala v minulosti problém aj s kvalitou a bezpečnosťou potravín. V roku 2017 prepukol škandál s pokazeným brazílskym kuracím mäsom z roku 2017, ktoré zasiahlo spotrebiteľov celej Európskej únie. Štátna veterinárna a potravinová správa SR vtedy plošne dovoz brazílskeho mäsa zakázala.

Eliminácia ciel

Šéfka slovenského agrorezortu už v roku 2016 hlasovala proti uzatvoreniu obchodnej dohody s krajinami Južnej Ameriky združených v organizácii Mercosur a je pripravená blokovať účinnosť tejto dohody opätovne. Diskusia o obchodnej dohode medzi Európskou úniou a združením Mercosur prebiehala 20 rokov.

K politickej dohode dospeli obe strany až v júni tohto roku. Podstatou dohody je zásadné zníženie existujúcich vysokých colných sadzieb. Clá majú byť postupne eliminované na 93 % colných položiek týkajúcich sa vývozu agropotravinárskych výrobkov z EÚ. Na druhej strane, EÚ má liberalizovať 82 % poľnohospodárskych dovozov z krajín Mercosur.

Európska únia požaduje od slovenských a európskych farmárov, aby používali menej chemikálií, držali zvieratá v čo najlepších podmienkach a viac chránili krajinu. Na druhej strane uzatvára zmluvy s krajinami, ktoré nerešpektujú požiadavky na ochranu životného prostredia. EÚ tak vlastne vytvára nekalú konkurenciu svojim poľnohospodárom a potravinárom produktami s nižšími nárokmi na kvalitu, bezpečnosť i podmienky držania hospodárskych zvierat. S takýmto prístupom Slovenská národná strana nemôže súhlasiť,“ uzatvorila Matečná.

Komora víta blokovanie dohody

Potravinárska komora Slovenska (PKS) podporuje blokovanie uzatvorenia obchodnej dohody s krajinami Južnej Ameriky (Mercosur).

„Sme presvedčení, že nielen devastácia amazonského pralesa, ale aj nízke štandardy v oblasti kvality a bezpečnosti potravín sú priority, ktoré potrebujú pozornosť celej Európskej únie. Vnímame tento krok za veľmi dôležitý z pohľadu distribúcie potravín z tretích krajín na Slovensko,“ uviedla PKS v tlačovej správe.

Komora sa obáva prílevu potravín z tretích krajín na Slovensko, nakoľko slovenský spotrebiteľ je podľa nej omnoho senzitívnejší na cenu potraviny.

„Naším hlavným a spoločným cieľom je bezpečnosť spotrebiteľa a podpora vlastnej prvovýroby a spracovania domácich surovín na Slovensku. Uzatvorenie dohody môže pritom výrazne ovplyvniť konkurencieschopnosť viacerých potravinárskych odvetví,“ uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová.

PKS sa prikláňa k názoru ministerstva, že postoj Brazílie k jednému z najväčších producentov kyslíka je neúnosný. „Je veľmi dôležité zastaviť úbytok lesov kvôli poľnohospodárskej produkcii. To, ako sa správame k amazonskému pralesu, je nesprávne a EÚ by mala využiť všetky formy ako zmeniť prístup Brazílie k tomuto problému,“ doplnila komora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRRada EÚ