Na streche hotela na Štrbskom Plese chovajú včely, po dlhej zime sa prebudili a začali vylietať

včely, úle
Foto: ilustračné, SITA/Braňo Bibel

POPRAD 15. júna (WebNoviny.sk) – Projekt Včely v horách, ktorý na Štrbskom Plese začali realizovať pred rokom, vstupuje do svojej druhej sezóny. Súčasťou tatranskej prírody v najvyššie položenej tatranskej osade sú opäť včelstvá umiestnené na strešnej konštrukcii jedného z miestnych hotelov.

Po dlhej zime sa opäť prebudili

Projekt mal vlani premiéru, keď bolo na streche hotela umiestnených prvých päť včelstiev. Koncom augusta sa vtedy vďaka nim podarilo na Štrbskom Plese stočiť prvé fľaše medu.

Aj napriek dlhej zime a náročným klimatickým podmienkam sa včely medonosné opäť prebudili a začali vylietať.

Keďže v poslednom čase sa naozaj veľa hovorí o vymieraní včelstiev a ich dôležitosti pre ľudstvo, náš projekt chce byť jedným z tých, ktoré ukazujú cestu, ako im pomôcť. Hotel FIS je hotel v prírode, preto sme chceli aj my urobiť niečo pre prírodu a inšpirovali sme sa umiestneniami včiel na mestských strechách v Prahe a v Bratislave,“ uviedla riaditeľka hotela Erika Fočárová. Úle sú umiestnené v zadnej časti hotela, aby mohli včely vylietavať priamo do lesa.

Med používajú aj pri masážach

Projekt Včely v horách je realizovaný v spolupráci s Občianskym združením Apis Carpatica. Včely, o ktoré sa stará profesionálny včelár, sú doma vo farebných úľoch spestrených tradičnými a prírodnými motívmi.

Med, ktorý vyrobia včely, využívajú v hoteli v gastronómii, ale aj pri masážach. V rámci projektu pripravili v hoteli aj náučnú stenu s infopanelmi o včelách a ich význame, ako aj náučný detský kútik.

Horský hotel FIS je najväčší hotelovo-športový komplex vo Vysokých Tatrách. Situovaný je v nadmorskej výške 1 346 m n. m. neďaleko jazera Štrbské pleso.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom